Raketa americkej spoločnosti SpaceX s troma americkými astronautmi a ruským kozmonautom odštartovala v noci na pondelok k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AP.

Nosná raketa Falcon vzlietla z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride o 22:53 h miestneho času (4:53 SEČ). Na jej palube sú traja astronauti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Matthew Dominick, Michael Barratt a Jeanette Eppsová a kozmonaut ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Alexandr Grebenkin. Posádka by sa mala dostať k ISS v utorok, na stanici nahradí astronautov z USA, Dánska, Japonska a Ruska.

Štart rakety Falcon sa mal pôvodne uskutočniť 1. marca, no bol odložený pre nepriaznivé počasie. V nedeľu večer takmer došlo k ďalšiemu odkladu, keďže v tesnení kapsule firmy SpaceX bola nájdená malá trhlina, ktorá však nakoniec misiu Crew-8 neohrozila.

Posádka strávi na ISS približne šesť mesiacov. Bude tam vykonávať rôzne experimenty vrátane použitia kmeňových buniek na vytvorenie organoidov – umelo pestovaných más buniek pripomínajúcich orgány – na štúdium degeneratívnych chorôb, pričom využije prostredie mikrogravitácie na umožnenie trojrozmerného rastu buniek, ktorý na Zemi nie je možný.

Po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 zostáva vesmír ojedinelou oblasťou spolupráce medzi Spojenými štátmi a Ruskom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú