Podľa ukrajinských astronómov sa nad krajinou pohybujú desiatky neidentifikovaných lietajúcich objektov, teda UFO a nachádzajú sa najmä nad Kyjevom, píše portál SPACE. V novej štúdii astronómovia opisujú, ako pozorovali objekty s vysokou rýchlosťou až 53 000 km/h, čo je oveľa viac, než bežná orbitálna rýchlosť na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Je to tiež oveľa vyššia rýchlosť, než ktorú dosahujú ktorékoľvek vojenské rakety a tieto objekty majú dosahovať veľkosť od 3 do 12 metrov. Tím zodpovedný za štúdiu nepolemizuje nad možným pôvodom týchto objektov, avšak podľa Spojených štátov môže ísť o technológie Číny alebo, i keď je to nepravdepodobné, Ruska.

„Vidíme ich všade. Pozorujeme signifikantné množstvo objektov, ktorých pôvod nie je známy,“ vysvetľujú vedci v štúdii.

Žiljaev a spol.

Niektoré z pozorovaných objektov menili svoj jas v pravidelnej frekvencii od 10 do 20 Hz a jeden z nich bol pozorovaný vo výške až 1 170 km. Pri pozorovaní astronómovia použili dve citlivo kalibrované kamery, pričom jedna sa nachádza v Kyjeve a druhá vo Vinarivke, približne 120 km južne od Kyjeva.

Odborníci ale zároveň dodávajú, že sa môže jednať aj o úplne bežné objekty či dokonca živočíchy, pri ktorých pozorovaní nastala chyba a zdá sa, že sú oveľa ďalej a teda väčšie a rýchlejšie, než v skutočnosti sú.

Objekty označované ako fantómy podľa astronómov zdanlivo pohlcujú všetko svetlo, ktoré na ich povrch dopadne a zdajú sa tak ako úplne čierne. Vedcom sa zatiaľ nepodarilo spomínané UFO identifikovať, nie je však vylúčené logické a známe vysvetlenie.

Kým mnohé z pozorovaných objektov sa pohybovali samostatné, iné sa zase nachádzali v skupinách a aj vzhľadom na výšku sa môže jednať o špionážne technológie nepriateľa. Jeden z objektov bol pozorovaný počas prechodu medzi Zemou a Mesiacom, pričom jeho vzdialenosť určili na 1 524 km, teda sa nachádzal vo výške 1 174 km.

V takejto výške sa síce môžu nachádzať špionážne satelity, avšak pre dosiahnutie tak vysokej rýchlosti musia byť umiestnené na vysoko eliptickú orbitu, ktorá nedáva pri takejto technológii zmysel.

Keďže sú objekty extrémne rýchle, nie je ich možné pozorovať klasickou kamerou a v mnohom prípade ani len voľným okom. Štúdia zatiaľ čaká na prezretie ďalšími vedcami a pôvod objektov ostáva neznámy, píše VICE. Môže sa jednať aj o prirodzené fenomény, ktoré s prebiehajúcou vojnou nijak nesúvisia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú