V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Obchodná vojna, ktorú rozpútal americký prezident Donald Trump, môže mať nečakané následky aj pre Európu. Viacerí analytici upozorňujú, že narušenie globálneho obchodu s tovarmi môže viesť k preťaženiu európskeho trhu čínskymi výrobkami. V dôsledku amerických ciel na čínske produkty sa totiž Čína môže začať intenzívnejšie zameriavať na európske trhy, kam bude presmerovávať svoj export.

Geografka Anaïs Voy-Gillisová, odborníčka na priemyselné otázky, upozorňuje, že v Európe by tak mohli čeliť vážnym problémom najmä sektory, ktoré sú už dnes pod silným tlakom. Oceliarsky priemysel, ktorý podľa nej „má už teraz problémy“, by mohol ďalej slabnúť.

Okrem toho spomína aj výrobcov hliníka a solárnych panelov, kde už dnes dominuje Čína a ich pozícia na európskom trhu by sa mohla ešte zhoršiť. Francúzske ministerstvo priemyslu a energetiky v tejto súvislosti uviedlo, že v ohrození sú aj ďalšie odvetvia ako chemický priemysel a produkcia automobilových súčiastok.

Riziko konkurencie vs. exportná príležitosť

Hoci sa scenár nadmerného prílivu lacných čínskych výrobkov do Európy javí ako pravdepodobný, nie všetci odborníci vidia vývoj tak čierno. Profesor Aurélien Saussay z prestížnej London School of Economics tvrdí, že „čistý efekt nebude nevyhnutne taký masívny, ako by sa mohlo zdať “.

Podľa neho by mohla Európska únia dokonca ťažiť zo situácie, pretože konflikt medzi USA a Čínou by jej mohol priniesť výhodu v prístupe na americký trh. Európski exportéri by tak teoreticky mohli nahradiť čínskych konkurentov vo viacerých oblastiach.

Unsplash

Európa musí reagovať strategicky

Situácia, ktorá vzniká v dôsledku americko-čínskej obchodnej vojny, núti európske krajiny premýšľať nad novou obchodnou a priemyselnou stratégiou. Na jednej strane sa otvárajú nové exportné možnosti do USA, na druhej strane však hrozí, že európske trhy budú zaplavené čínskym tovarom, ktorý sa bude predávať za výhodné ceny, no s potenciálne negatívnym dopadom na domácu výrobu.

Kľúčom tak bude schopnosť rýchlo reagovať, zavádzať cielenejšie ochranné opatrenia a zároveň využiť príležitosti, ktoré z nového geopolitického vývoja vyplynú. Európski lídri tak stoja pred neľahkou úlohou vyvažovania medzi otvorenosťou obchodných trhov a ochranou svojho priemyslu pred neúmerným tlakom zahraničnej konkurencie, najmä v období, keď sa svetový obchod dostáva do nepredvídateľných turbulencií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP