Pred dvoma rokmi sa nočná obloha nad regiónom Niagary rozžiarila výnimočne jasným ohnivým bolidom. Tento fenomén, spôsobený malým asteroidom, bol len šiestym prípadom v histórii, keď vedci vedeli o dopade vopred. Asteroid, známy pod označením 2022 WJ1, vstúpil do atmosféry Zeme 19. novembra 2022, len pár hodín po svojom objavení. Vedci zistili, že ide o S-chondrit, najčastejší typ meteoritov na Zemi a súčasne o jedno z najstarších telies slnečnej sústavy.

Čo však robí tento prípad výnimočným, je veľkosť asteroidu. Priemer 40 až 60 centimetrov z neho robí najmenší asteroid zaznamenaný pred dopadom. O téme informoval portál IFL Science.

Dôležitý objav a unikátna spolupráca

Asteroid objavil Catalina Sky Survey, projekt financovaný NASA, 18. novembra 2022. Už sedem minút po objave systém NASA Scout vypočítal, že existuje šanca jedna ku štyrom, že asteroid zasiahne oblasť medzi Mexikom a Atlantickým oceánom. Ďalšie pozorovania spresnili jeho dráhu, čo umožnilo vedcom predpovedať miesto dopadu. Teddy Kareta, vedúci autor štúdie a postdoktorand z Lowellovho observatória vysvetľuje, že toto je len druhýkrát, čo bol asteroid zmysluplne skúmaný ďalekohľadmi predtým, ako dopadol na Zem.

Asteroid sledovali ďalekohľady Lowell Discovery Telescope (LDT) v Arizone, a jeho dopad bol zachytený kamerovou sieťou Southern Ontario Meteor Network v Kanade. Profesor Denis Vida z Western University ocenil tento systém za jeho presnosť pri porovnaní vesmírnych a pozemských dát.

NASA's Goddard Space Flight Center

Šťastie a príprava

Tento asteroid bol výnimočný aj tým, že jeho dráha prechádzala nad Arizonou počas jasnej noci a dopadla do oblasti pokrytej kvalitnými kamerami. Kareta povedal, že je to kombinácia šťastia a dobrej prípravy. Fyzik a astronóm Paul Wiegert, ktorý bol tiež spoluautorom štúdie, si mal možnosť ohnivú guľu pozrieť priamo. Pozoroval ju z Brescia Hill na kampuse univerzity. Napriek vetru a chladu bol podľa neho pohľad na oranžovo-červený bolid medzi oblakmi výnimočný.

Aj keď bolo miesto dopadu určené, žiadne fragmenty asteroidu sa doteraz nenašli. To však nemení na fakte, že 2022 WJ1 prispel k rozvoju ochrany Zeme pred vesmírnymi objektmi. Tento prípad je ďalším dôkazom rastúcej spolupráce medzi vedcami a pokroku technológií na sledovanie blízkozemských objektov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú