V decembri nás čaká nebeské divadlo, ktoré patrí medzi najpôsobivejšie nebeské úkazy roka. Aktivita Geminíd trvá každoročne od 19. novembra do 24. decembra. Svoj vrchol dosiahne v noci z 13. na 14. decembra, kedy je najvhodnejší čas na pozorovanie. Za ideálnych podmienok, bez rušivého mesačného svetla, je možné pozorovať až 150 meteorov za hodinu. O téme informoval portál Space.com.

Výnimočný roj

Geminidy boli prvýkrát spozorované v roku 1833. Sú jedinečné tým, že ich zdrojom nie je kométa, ale asteroid Phaethon 3200, ktorá sa správa podobne ako kométa. Roj vytvára jasné meteory pochádzajúce z asteroidu Phaethon, neobvyklej modrastej skaly s vlastnosťami pripomínajúcimi kométu.

Odvtedy ich aktivita rastie, pretože gravitačný vplyv Jupitera postupne priťahuje ich prúd častíc bližšie k Zemi. Keď sa Zem stretne s časticami zanechanými Phaethonom, tieto drobné kúsky pri vstupe do atmosféry zhoria a vytvoria jasné svetelné stopy. Vďaka tomu patria k najspoľahlivejším rojom s každoročne rastúcou intenzitou.

Spišský hrad Roj Geminidy
Petr Horálek

Tohtoročné pozorovanie môže ovplyvniť jasný Mesiac, ktorý bude takmer 90 % osvetlený, stále je šanca vidieť desiatky meteorov za hodinu. Pozorovatelia však budú môcť sledovať desiatky padajúcich hviezd za hodinu.

Asteroid 3200 Phaethon, ktorý obieha Slnko každých 1,4 roka, je záhadným zdrojom Geminíd. Predpokladá sa, že jeho častice vznikli pri kolízii s iným objektom. Keď Zem prechádza týmto pásmom prachových častíc, drobné úlomky zhorievajú v atmosfére a vytvárajú jasné meteory.

Ako ich pozorovať

Meteorické roje sú pomenované podľa súhvezdia (radiant) z ktorého vychádzajú. Zo Zeme sa zdá, že Geminidy vychádzajú zo súhvezdia Blížencov. Súhvezdie sa nachádza severovýchodne od súhvezdia Orion, medzi súhvezdiami Býka a Raka. Najjasnejšie hviezdy Blížencov, Castor a Pollux, predstavujú hlavy mýtických dvojčiat.

Pri správnom pozorovaní však netreba pozorovať súhvezdie Blížencov, pretože meteory bude možné pozorovať po celej oblohe a preto ich môže pozorovať väčšina ľudí na svete. Pre najlepšie pozorovanie je vhodné hľadať tmavé miesto ďaleko od svetelného smogu, ľahnúť si a dovoliť očiam prispôsobiť sa tme aspoň na 30 minút. Odlož telefón a ďalšie svetlá, ktoré narúšajú nočné videnie, alebo aspoň nastav červený filter zníž jas.

Najintenzívnejšia aktivita sa očakáva v noci okolo 2:00, keď je radiant najvyššie na oblohe. V prípade, ak si chceš vesmírne divadlo odfotiť, využi fotoaparáty a objektívy určené na fotografovanie nočnej oblohy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú