Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyjadril znepokojenie v súvislosti s rozhodnutím sociálnych sietí zablokovať účty bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vo štvrtok o tom informovala agentúra AP.

Macron to uviedol počas videokonferencie, ktorú zorganizoval washingtonský think-tank Atlantická rada (Atlantic Council). Zablokovanie účtov bývalého prezidenta Macron použil ako príklad, prečo je potrebná väčšia regulácia sociálnych médií zo strany vlád. Tieto platformy Trumpovi podľa Macrona „vypli mikrofón“, „hneď ako si boli isté, že si neudrží moc“.

Dovtedy však prezidentovi „pomáhali byť efektívnym“ v komunikácii s verejnosťou. „Nechcem žiť v demokracii, kde takéto kľúčové rozhodnutia, dokonca rozhodnutia vypnúť vám mikrofón… robí súkromný hráč, súkromná sociálna sieť,“ pokračoval Macron. „Chcem, aby o tom rozhodol zákon, za ktorý hlasoval váš zástupca,“ prípadne regulačný orgán, ktorý schválili demokratickí lídri, dodal francúzsky prezident.

Sociálna sieť Twitter Trumpovi v januári natrvalo zrušila účet. Spoločnosť tento krok zdôvodnila rizikom ďalších násilností po tom, ako prívrženci vtedajšieho prezidenta vtrhli 6. januára do budovy amerického Kongresu. Spoločnosť Twitter zároveň dospela k záveru, že Trumpove príspevky porušovali zásady týkajúce sa podnecovania k násiliu. Facebook a Instagram Trumpove účty dočasne zablokovali.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom