Spotrebitelia v eurozóne čoraz častejšie platia bezhotovostne, bez používania mincí a bankoviek. Ukázali to najnovšie štatistiky Európskej centrálnej banky (ECB) a nemeckej Bundesbanky.

V minulom roku sa v 19 krajinách eurozóny vykonali bezhotovostné platby v hodnote 90,7 miliardy eur, čo predstavuje medziročné zvýšenie o 7,9 %. Takmer polovicu (46 %) tvorili platby bankovou alebo kreditnou kartou.

Bundesbank svoju ročnú štatistiku vypracúva na základe údajov všetkých bánk a platobných spoločností sídliacich v Nemecku. Podľa nej sa v Nemecku vlani vykonalo takmer 23 miliárd bezhotovostných platieb, čiže o 5,8 % viac než v roku 2017. Celková hodnota transakcií sa však zvýšila len o 0,4 % na 55,8 bilióna eur.

Platby kartami vzrástli o 18 %, celkovo bolo zaevidovaných takmer 5,3 miliardy platieb, priemerná suma bola zhruba 59 eur. Najčastejšie sa však využívali bezhotovostné dlžobné úpisy s podielom 47 %, nasledovali prevody (29 %) a platby kartami (24 %). Šeky už zohrávajú len vedľajšiu úlohu.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú