Spoločnosti T-Mobile CZ, českej dcére nemeckého telekomunikačného operátora Deutsche Telekom, konkurenčnej spoločnosti O2 CZ a českému poskytovateľovi telekomunikačnej infraštruktúry Cetin hrozí pokuta od Európskej komisie za obmedzenie hospodárskej súťaže prostredníctvom dohody o zdieľaní sietí.

Komisia zatiaľ týmto firmám predložila svoje námietky. Jej krok by však mohol telekomunikačným operátorom sťažiť uzatváranie podobných dohôd o zdieľaní sietí, čo je považované za kľúč k úspore nákladov a času vzhľadom na regulačné prekážky v oblasti fúzií.

Európska komisia uviedla, že dohoda, ktorú dvaja najväčší mobilní operátori v Česku a Cetin uzatvorili v roku 2011 a následne ju rozšírili, môže porušovať pravidlá hospodárskej súťaže bloku. Dohoda o zdieľaní siete sa totiž vzťahuje na všetky mobilné technológie a pokrýva 85 % českej populácie.

„Máme obavy, že dohoda o zdieľaní sietí medzi dvoma hlavnými operátormi v Česku obmedzuje hospodársku súťaž v husto osídlených oblastiach krajiny,“ uviedla vo vyhlásení európska komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Komisia začala vyšetrovanie v októbri 2016 a ak sa jej podozrenie potvrdí, môže firmám udeliť pokutu až do výšky 10 % ich globálneho príjmu. T-Mobile CZ a O2 CZ, ktorý je súčasťou českej investičnej skupiny PPF, a Cetin môžu požiadať o vypočúvanie a obhajobu za zatvorenými dverami.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú