
Aktualizácia 26.2.2022: Po upozornení FonTech.sk zo strany čitateľa pridávame informáciu, že kanál RT vyradil už aj operátor UPC Broadband Slovakia.
Aktualizované 20:25 (na konci článku)
Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) dostáva v časoch, ktoré sú pre bezpečnosť v Európe kľúčové, novú právomoc, informoval Denník N.
Úrad bude môcť na základe žiadosti Polície SR “blokovať škodlivý obsah a škodlivé aktivity na internete”. V krajnom prípade bude môcť konkrétnu webstránky alebo odkaz zablokovať – na základe blokovania konkrétnych IP adries a webových stránok.
Novinku dnes schválila vláda, mimoriadna právomoc bude platiť zatiaľ do konca roka.
Zmeny sú súčasťou novely s mimoriadnymi opatreniami z dôvodu vojny na Ukrajine: „V rámci riešenia kybernetického bezpečnostného incidentu vydá úrad rozhodnutie o blokovaní, v ktorom určí metódu (spôsob) blokovania a blokovanie vykoná,“ vysvetľuje dôvodová správa k zákonu podľa Denníka N.
V zahraničí sa to už deje
Niektoré európske krajiny už z “bezpečnostných dôvodov” blokujú napríklad vysielanie ruskej televízie RT, na ktorej obsah má dosah priamo Kremeľ.
Bohužiaľ, ani nové právomoci NBÚ zrejme nevyriešia aktuálne najväčší problém pri šírení dezinformácií – sociálne siete. NBÚ by totiž logicky musel blokovať celý Facebook, obmedzenie len niektorých dezinformačných statusov nie je týmto spôsobom technicky možné.
To by museli urobiť priamo sociálne siete, ktoré sa však v konflikte na Ukrajine zatiaľ nijako neangažovali.
Susedná Česká republika zašla ešte ďalej. Registrátor domén CZ.NIC po konzultácii s vládou začal blokovať niekoľko najznámejších konšpiračných webov, informoval novinár Filip Rožánek.
Sdružení CZ.NIC, národní správce domény .cz, přistoupilo ke zcela mimořádnému kroku a po konzultaci s bezpečnostními složkami státu zablokovalo provoz domén Aeronet, Protiproud, Ceskobezcenzury, Voxpopuliblog, Prvnizpravy, Czechfreepress, Exanpro a Skrytapravda.
— Filip Rožánek (@rozanek) February 25, 2022
Russia Today sa vypína už aj na Slovensku
V piatok okolo 18:00 vyradil dvojicu pro-ruských kanálov Russia Today (RT) a RT Documentary aj Telekom. Kanál RT zmizol aj z ponuky televízie od SWAN-u.
Je veľmi pravdepodobné, že ostatní operátori sa pridajú v najbližších hodinách alebo dňoch.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Zatiaľ čo Európa míňa miliardy v USA, Švédi postavili stíhačku s motorom Volvo pre reálnu vojnu

Prvé dojmy Najväčšia filmová udalosť roka dorazila. Avatar ukázal vizuálny extrém, no Cameron sa odmieta poučiť

Máš doma starý a pomalý notebook? 5 jednoduchých a lacných úprav do 100€ mu dá druhý život

Jeden z najlepších filmov 2025 prichádza online aj s dabingom. Ukázal smutný paradox

Energetický prevrat je na dosah: Európsky štát našiel masívne ložisko, je v ňom 43 miliónov ton vzácnej suroviny
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
PREMIUMMichal Strnad s majetkom 13,6 miliardy eur: „Chcem vybudovať najväčšiu firmu obranného priemyslu v Európe“
PREMIUMV 17. rokoch začala podnikať, vybudovala firmu s obratom 296 miliónov eur: Ak chceš robiť biznis, musíš sa naučiť žiť s rizikom. Inak to nejde

Vykoľajený vlak na čas ochromil frekventovanú trať. Železnice SR reagujú

Bratislavská pizzeria sa zaradila medzi TOP európske podniky. Vybrali ju elitní inšpektori

Tvrdý zásah pre živnostníkov v roku 2026. Tisíce SZČO stoja pred životným rozhodnutím
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Zatiaľ čo Európa míňa miliardy v USA, Švédi postavili stíhačku s motorom Volvo pre reálnu vojnu
- Výrobcovia sa smejú Slovákom. Do mobilov zabudovali vec, ktorá im zarába miliardy na tvoj úkor
- Energetický prevrat je na dosah: Európsky štát našiel masívne ložisko, je v ňom 43 miliónov ton vzácnej suroviny
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Najväčšia loď sveta s týmto pohonom prešla skúškou
- Ľudia sa nevedia dočkať. Na divákov čaká bitka, akú sme tu nemali celé roky
-
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Najväčšia loď sveta s týmto pohonom prešla skúškou
- Diesel je mŕtvy. Scania vyvinula prvý 60-tonový kolos 8×4 s ultimátnym pohonom
- Hovorí o ňom celý internet. Nový sci-fi seriál rozpútal šialenstvo, ukazuje desivú realitu
- Ľudia sa nevedia dočkať. Na divákov čaká bitka, akú sme tu nemali celé roky
- Na Slovensko mieri nová TV cez anténu. Pokryje 97 % územia a nebude treba žiadny internet
-
- Diesel je mŕtvy. Scania vyvinula prvý 60-tonový kolos 8×4 s ultimátnym pohonom
- Spojenec Slovenska dostal ultimátnu zbraň. „Dračiemu ohňu“ neunikne ani jedna raketa, zasiahne aj mincu
- Zdrvujúca slovenská novinka zbúrala Netflix. Porazila aj hollywoodsky hit za 200 miliónov
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Najväčšia loď sveta s týmto pohonom prešla skúškou
- Musk po vyše 20 rokov zmenil názor, SpaceX prichádza na akciový trh so šialenou hodnotou
Známa automobilka pochovala elektrické nákladiaky. Smeruje k hybridom a menším elektromobilom
Zlom v EÚ: Spaľovacie motory po roku 2035 nezmiznú. Nový balík umožní ich prežitie
Elon Musk prepisuje dejiny. Výška jeho majetku vyráža dych, vďačí za to jednej veci
Zostrihaný prejav spustil peklo. Trump od BBC žiada likvidačné odškodné
Poliakom došla trpezlivosť. Vyvíjajú štátnu aplikáciu na nahlasovanie podozrivých situácií
Obrovská fraška Muskovej AI. O teroristickom útoku v Sydney používateľom surovo klamala
Tvrdý bankrot a milióny ľudí v neistote. Slávny výrobca vysávačov skrachoval
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
PREMIUMMichal Strnad s majetkom 13,6 miliardy eur: „Chcem vybudovať najväčšiu firmu obranného priemyslu v Európe“
PREMIUMV 17. rokoch začala podnikať, vybudovala firmu s obratom 296 miliónov eur: Ak chceš robiť biznis, musíš sa naučiť žiť s rizikom. Inak to nejde

Vykoľajený vlak na čas ochromil frekventovanú trať. Železnice SR reagujú

Bratislavská pizzeria sa zaradila medzi TOP európske podniky. Vybrali ju elitní inšpektori

