Fotografia čiernej diery vyzerá ešte úchvatnejšie, keď ju oddialime

Pred pár dňami nás astronómia ohromili vôbec prvou fotografiou čiernej diery vo vesmíre. Unikátny pohľad na tento gravitačný kolapsar teda potvrdil to, o čom vedci po celom svete doteraz viedli teórie. Popri prvej fotografii sa čierna diera objavila aj na snímke z observatória Chandra X-ray, kde je tento vesmírny objekt zachytený z väčšej vzdialenosti.

Pri zhliadnutí prvej fotografie čiernej diery ostal celý svet v úžase, že sa vedcom konečne podarilo zachytiť tento tajomný objekt na reálnej snímke. Teraz sa naskytá nový uhol pohľadu, ktorý vytvorila agentúra NASA vo svojom observatóriu, informoval Futurism. Tento objekt v galaxii M87 je však zachytený z omnoho väčšej vzdialenosti a vytvára dokonalý obraz z novej perspektívy.

Vďaka tomu teraz môžeme vidieť ďalšiu hmotu, ktorá sa vôkol čiernej diery nachádza. S pomocou observatória Chandra X-ray mohli vedci v NASA zachytiť aj vysokoenergetické častice okolo tohto objektu, ktoré vznikajú v dôsledku silnej gravitácie a magnetického poľa diery. Tieto lúče sú tak veľké, že sú od centra galaxie vzdialené aj 1 000 svetelných rokov, informuje Space.

Zdroj: Futurism, Space

Pošli nám TIP na článok