Verejné požičiavanie bicyklov funguje aj v Moldave nad Bodvou. K dispozícii je 25 bicyklov. Pre TASR to za mestský úrad uviedla Jana Kovácsová. Po Košiciach a Trebišove ide o tretie mesto, kde je táto služba dostupná prostredníctvom projektu, ktorý zabezpečuje spoločnosť Antik Telecom. Ako radnica pripomína, zapojili sa do neho preto, že je v súlade s víziou mesta.

Na požičanie bicykla je potrebná mobilná aplikácia AntikCityBike, ktorá je dostupná pre operačný systém Android aj iOS. Táto spoplatnená služba umožňuje zapožičať si bicykel a následne ho vrátiť na verejne dostupné miesto. „Nie je určené, kde užívateľ musí bicykel odstaviť alebo vrátiť, aplikácia záujemcovi označí a vyhľadá, kde je voľný bicykel. Po určenej dobe, ktorá závisí od frekvencie využívania služby, správa mestskej zelene dopraví a zaparkuje všetky bicykle na označené verejné stanice,“ povedala.

V Moldave nad Bodvou je od minulého týždňa šesť stojanov s označením, pri každom je možné zaparkovať päť bicyklov. Umiestnené sú pri potravinách na Námestí mieru, pri termináli integrovanej dopravy, mestskom úrade, autobusovej zastávke Budulov, pri penzióne na Školskej ulici aj v lesoparku v oblasti Terasa – Pri Kríži.

„Označené miesto nie je podmienkou odstavenia bicykla, užívateľ ho môže zaparkovať kdekoľvek v meste, kde je množstvo parkovacích stojanov,“ dodala Al Aliová. Kovácsová dodala, že počas dvoch týždňoch prevádzky bikesharingu v Moldave nad Bodvou sú ohlasy na túto službu pozitívne, vážne prejavy vandalizmu zatiaľ nezaznamenali.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú