V článku boli použité materiály TASR.

Čínsky úrad pre kybernetickú bezpečnosť oznámil, že komponenty amerického výrobcu pamäťových čipov Micron Technology predstavujú vážne riziko pre bezpečnosť krajiny.

Znamená to, že výrobky tejto spoločnosti sa nebudú môcť používať v kľúčových infraštruktúrnych projektoch druhej najväčšej ekonomiky sveta. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Boj pomaly eskaluje

Krok čínskych úradov predstavuje ďalšiu eskaláciu v prehlbujúcom sa spore o informačné technológie medzi Washingtonom a Pekingom. Spojené štáty v posledných rokoch zaviedli sériu opatrení zameraných proti čínskym výrobcom čipov a investovali obrovské zdroje na podporu domáceho odvetvia polovodičov.

Čínsky úrad pre kybernetickú bezpečnosť vo svojom vyhlásení uviedol, že výrobky spoločnosti Micron Technology predstavujú vysoké riziko pre dodávateľský reťazec v oblasti kritickej informačnej infraštruktúry, čo má vplyv na národnú bezpečnosť krajiny.

UNISOC

Bližšie údaje o rizikách alebo produktoch, v ktorých boli identifikované, úrad neposkytol. Hovorca spoločnosti Micron potvrdil, že od čínskeho úradu dostal oznámenie o výsledkoch auditu jej výrobkov predávaných v Číne a zvažuje ďalšie kroky.

Sankcie fungovali

Najväčší čínsky výrobca čipov Semiconductor Manufacturing International Co. (SMIC) zaznamenal prvý kvartálny pokles tržieb za tri roky. Washington v minulom roku prijal rozsiahle obmedzenia na export do Číny, ktorými chce krajinu odrezať od najmodernejších čipových technológií a zariadení. Tieto reštrikcie bránia SMIC, aby získala kľúčové nástroje na výrobu pokročilejších čipov. Napriek tomu však firma zaznamenala v roku 2022 rekordné tržby.

USA podľa nich narušuje obchod

Čínska vláda nedávno kritizovala USA aj pre kontroly vývozu technológií. Označila ich za narušenie obchodu po tom, čo sa Japonsko a Holandsko dohodli, že sa pripoja k Washingtonu a obmedzia prístup Pekingu k materiálom na výrobu pokročilých procesorových čipov, ktoré sa dajú použiť v zbraniach.

„Toto vážne porušuje trhové princípy a medzinárodný obchodný poriadok,“ povedala hovorkyňa ministerstva Mao Ning. Dodala, že to „podkopáva stabilitu globálnych priemyselných a dodávateľských reťazcov“.

Podľa údajov z vládnych inštitúcií dostane najväčší výrobca pamäťových čipov v Číne Yangtze Memory Technologies (YMTC) zo štátneho fondu pre investície do technologického sektora približne 12,9 miliardy jüanov (1,76 miliardy eur). Vláda to urobila po tom, ako Spojené štáty v decembri zaradili firmu spolu s ďalšími výrobcami čipov na svoju čiernu listinu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú