Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na mierne zdražovanie. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, trend rastu svetových cien ropy sa pretavuje aj do vývoja cien palív. „Predpokladáme ďalšie mierne dodatočné zdražovanie s rizikom posunu cien benzínu mierne nad 1 euro a 60 centov a vyskočením nafty nad 1 euro a 50 centov,“ podotkol Pánis s tým, že na mnohých čerpacích staniciach sú takéto ceny už teraz realitou.

Minulý týždeň rástli ceny benzínov aj nafty. Ako informoval Štatistický úrad SR, v 28. týždni tohto roka sa v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zvýšili ceny 95-oktánového benzínu o 0,021 eura, teda o 1,34 %, na priemernú úroveň 1,587 eura za liter, 98-oktánového benzínu o 0,017 eura, alebo o 0,97 %, na 1,778 eura za liter a motorovej nafty o 0,046 eura, resp. o 3,22 %, na 1,474 eura za liter.

Ropa sa v minulom týždni konsolidovala na trojmesačných maximách, pričom severomorský Brent sa udomácnil nad 80-dolárovou métou a texaská WTI nad 76 dolármi. Za pokračovaním tlakov na rast komodity stojí podľa Pánisa skutočnosť, že ostatné obmedzenia ťažby združenia OPEC+ vrátane dobrovoľného zníženia produkcie Saudskou Arábiou a Ruskom sa začínajú pretavovať do fyzického nedostatku ponuky, ktorá zaostáva za solídne rastúcim dopytom.

„A to napriek obavám, zo slabosti dopytu z Číny, kde oživovanie ekonomiky zaostáva za očakávaniami, čo však bolo kompenzované robustnou spotrebou v Spojených štátoch, kde klesá pravdepodobnosť recesie. Trhoví hráči preto začínajú byť čoraz viac nervóznejší z toho, že v druhej polovici roka bude ropný trh v nerovnováhe, čo by ceny ropy mohlo výhľadovo tlačiť na ešte vyššie úrovne,“ konštatoval Pánis.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú