Spoločnosť SWAN Mobile, ktorá prevádzkuje mobilného operátora 4ka, kupuje 50 % podiel v sesterskej spoločnosti SWAN, a.s., ktorá na Slovensku ponúka najmä pevné internetové pripojenie pre domácnosti a firmy alebo IPTV televízne vysielanie.

SWAN Mobile podiel odkúpi od slovenského private equity fondu Sandberg Capital, uvádza spoločnosť v tlačovej správe. K predaju prichádza po 4 rokoch.

Zmeny vlastníckej štruktúry

Telekomunikačnú operátor v dnes známej podobe vznikol spojením operátorov SWAN a Benestra v roku 2017. Firma zdôrazňuje, že je vlastnená výhradne slovenským kapitálom. Dnes je operátor SWAN druhý najväčší poskytovateľ fixných telekomunikačných služieb v biznis sektore a jeho obrat dosahuje takmer 100 miliónov eur.

„Do spoločného podniku sme vstúpili ako majiteľ vtedajšieho operátora Benestra a DanubiaTel ako akcionár SWAN-u. Naším spoločným cieľom bolo konsolidovať telekomunikačný trh, ako aj zvýšiť hodnotu SWAN-u synergiami po fúzii. Firmy sa portfóliom služieb, ktoré ponúkali, vzájomne výborne dopĺňali. Naše investičné ciele, ktoré sme si stanovili, sa nám podarilo prekonať, exit tak bol prirodzeným vyvrcholením našej misie,“ hovorí partner Sandbergu Michal Rybovič.

V prípade Sandberg Capital ide vôbec o prvý exit z firmy v portfóliu fondu, v ktorom je napríklad aj maloobchodná sieť potravín Terno a Kraj.

„Plánované zlúčenie spoločností SWAN a SWAN Mobile do jedného subjektu je naplánované na prelome rokov 2021 a 2022. Ide o prirodzený krok smerujúci aj k snahe poskytnúť zákazníkom konvergentné produkty, teda fixné aj mobilné služby od jedného dodávateľa a na jednej faktúre,“ hovorí predseda predstavenstva oboch spoločností Juraj Ondriš.

Cena nie je známa

Financujúcim partnerom tejto transakcie je konzorcium bánk na čele s Tatra bankou, ktorá je spolu s Komerčnou bankou, pobočkou zahraničnej banky, so Slovenskou sporiteľnou a s Československou obchodnou bankou aranžérom syndikovaného úveru v celkovej výške 177 mil. eur. „Nesmierne si vážime dôveru nášho dlhoročného klienta. Táto transakcia patrí svojím charakterom a komplexnou štruktúrou  rozhodne  k najvýznamnejším míľnikom nielen v oblasti telekomunikačného trhu,“ konštatuje Zuzana Koštialová, riaditeľka odboru veľkých firemných klientov a prokuristka Tatra banky.

 „Po náročnom procese uzatvárania tejto transakcie pokračujeme ďalej v diskusii o novom brande či organizačnej štruktúre. Výhodou budúcej fúzie je, že obe spoločnosti majú historicky identického majoritného akcionára a už dnes majú niektorých spoločných manažérov, tímy i zdieľané predajné miesta,“ dodáva generálny riaditeľ SWAN-u Roman Vavrík.

Spoločnosti sa dohodli, že hodnotu transakcie, ktorá podlieha schváleniu Protimonopolným úradom SR, nebudú zverejňovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP