Aktualizované 2. 3. 2022, doplnené o obrnený transportér BTR-4, Humvee, ľahký guľomet PK a ťažký guľomet DŠK

Ukrajina je už takmer týždeň pod masívnym útokom zo strany Ruska, napriek tomu sa však tejto obrovskej krajine nepodarilo spoľahlivo obsadiť ani jedno kľúčové mesto. Čím sa náš východný sused pre inváziou bráni?

Výhoda partizánskeho boja

FGM-148 Javelin

Ukrajina má síce vo svojich rukách aj množstvo ťažkej techniky v podobe tankov, symohybného delostrelectva a podobne, do značnej miery sa ale spolieha na výhodu domácej pôdy a partizánskeho boja.

Okupačné vojská totiž dokáže často prekvapiť a zneškodniť skôr, ako k niečomu dôjde. Jasným príkladom je napríklad efektívne využitie amerických protitankových striel Javelin, ktoré sú navádzané a na cieľ dopadajú zhora.

Stuart A Hill AMS

Celé zariadenie váži 22,3 kg, z čoho až 15,9 kg tvorí len samotná strela. Na rozdiel od striel RPG strieľa vojak smerom k nebu a strela s dĺžkou 1,1 m si následne nájde svoju cestu k zvolenému cieľu. Až 8,4 kg z hmotnosti strely tvorí vysoko ničivá hlavica.

Letectvo tvorí legendy

Duch Kyjeva (MiG-29)

Rusko vo svojej stratégii zásadne podcenilo aj ukrajinské letectvo. To síce nemá veľké množstvo moderných stíhačiek, napriek tomu sa však zatiaľ zvláda brániť a to aj so staršími kusmi techniky, ako je napríklad MiG-29, ktorého príbeh sa začal písať ešte koncom 70-tych rokov.

Vďaka tejto stíhačke vznikla pred pár dňami aj moderná legenda o Duchovi Kyjeva, údajnom pilotovi, ktorý hneď počas prvého dňa invázie zostrelil až šesť ruských stíhačiek a stal sa tak leteckým esom, čo je vo svete moderných stíhačiek extrémne náročné.

U.S. Air National Guard photo by Tech. Sgt. Charles Vaughn

Správu o tomto neuveriteľnom úspechu zdieľal aj oficiálny Twitter účet Ukrajiny, s najväčšou pravdepodobnosťou sa ale jedná o vymyslený alebo prikrášlený príbeh. Ľuďom však dodáva silu, odvahu a tú v týchto ťažkých časoch nutne potrebujú, než sa konečne opäť vráti mier.

MiG-29 je vybavený dvomi prúdovými motormi Klimov RD-33 a okrem 30 mm hlavného kanónu so 150 nábojmi je vybavený siedmimi upínacími bodmi pre rakety, strely a bomby, ktorých dokáže niesť maximálne šesť s hmotnosťou 665 kg.

Bayraktar TB2

V obrane krajiny svoj zásadný význam preukázal špičkový dron tureckého pôvodu Bayraktar TB2, ktorých Ukrajina nakúpila 12 ešte v roku 2019 v rámci modernizácie svojej armády.

Ako naznačujú doterajšie výsledky a videá zachytávajúce akcie týchto dronov, bol to kľúčový krok, ktorý teraz Ukrajine zásadne pomáha brániť svoje územie pred okupačnými vojskami. Bayraktar TB2 v rukách ukrajinskej armády napríklad úspešne zneškodnil dva protilietadlové raketové systémy Buk.

Bayhaluk

Bayraktar TB2 má štyri upínacie body pre laserovo navádzané strely a stroj je možné pilotovať na diaľku takmer 300 km v prípade dobrého počasia, informuje Wall Street Journal. Vo vzduchu vydrží takmer celý deň.

Nechýba ani ťažká technika

T-64 a T-84

V radoch ukrajinskej armády nechýba ani pásová technika napríklad v podobe ťažkých tankov, ako T-84 ukrajinskej výroby. Pochádza z 90-tych rokov a jedná sa o modernejšiu verziu sovietskeho tanku T-80.

Stroj váži takmer 50 ton a je vybavený hlavným 125 mm delom, ktoré dokáže odpaľovať aj riadené strely proti nepriateľským obrneným vozidlám, tankom alebo helikoptéram. Konkrétne Ukrajina využíva verziu T-84U, v oveľa väčších počtoch ale používa tanky T-64.

Tie sú síce oveľa staršie, avšak rovnako schopné boja s ich 125 mm kanónom a maximálnou rýchlosťou 60 km/h. Bohužiaľ už Ukrajina o niektoré z nich prišla počas bojov s okupantskými tankmi.

BTR-4

Ako píše NBC Chicago, Ukrajina nasadzuje do služby aj obrnené transportéry BTR-4, ktoré sú pomerne vysoko modulárne a škála možností ich výbavy a použitia je naozaj široká. Štandardne sú tieto osemkolesové stroje vybavené automatickým 30 mm kanónom a 7,62 mm guľometom, môžu však použiť aj automatické granátomety, 120 mm delá či protilietadlové kanóny.

US Army/Alexander Rector

BTR-4 je navyše schopný slúžiť aj ako ženijné vozidlo so žeriavom a výbavou pre opravu poškodených vozidiel. Stroje sú schopné odniesť maximálne ôsmich vojakov plus trojčlennú posádku a sú schopné vyvinúť rýchlosť až 110 km/h, zároveň sú obojživelné.

Humvee – americká klasika

Ukrajinská armáda je vybavená aj americkými armádnymi vozidlami Humvee, ktoré sa však zatiaľ počas aktuálneho konfliktu nijak zvlášť neukázali – alebo aspoň nie oficiálne. Ukrajina ich nakupovala už od roku 2001.

Ministerstvo národnej obrany Poľska

Humvee typicky dosahujú hmotnosť do 3,8 tony a existujú desiatky rôznych variant, či už sa jedná o bojové vozidlá s guľometmi alebo kusy upravené do podoby poľných nemocníc. Vlastné vozidlá tohto typu má vo výbave aj slovenská armáda, ktorá ich použila v Iraku.

Prichádza pomoc z celého sveta

MBT LAW

Či už je to dobrý nápad alebo len prilievanie benzínu do ohňa, okrem humanitárnej podpory smeruje na Ukrajinu aj obrovské množstvo ďalších zbraní, munície a dokonca aj samotných bojových strojov, v tomto prípade stíhačiek.

Od Spojeného kráľovstva Ukrajina dostala ešte v januári najmenej 2 000 kusov protitankových striel MBT LAW, známych tiež ako NLAW. Na rozdiel od Javelin nie je možné túto zbraň nabiť a použiť viackrát, po vystrelení ju môže vojak zahodiť.

Je ale efektívna a 150 mm strela dokáže preraziť pancier hlavných bojových tankov, ktoré Ukrajinu okupujú. Celé zariadenie váži 12,4 kg a vyrába ho Švédsko, ktoré sa takisto rozhodlo poslať Ukrajine zbrane a to v podobe 5 000 protitankových zbraní, 5 000 prilieb, 5 000 viest a 135 000 poľných dávok, píše DailySabah.

Napadnutej krajine Európa sľubuje aj stíhačky, s tými to však nie je tak jednoduché. Pre ich pilotovanie je totiž potrebný výcvik, na ktorý momentálne nie je čas a ak Ukrajina naozaj dostane nejaké stíhačky, pravdepodobne pôjde o rovnaké modely, aké používajú, informuje DefenseOne.

Protilietadlová obrana

Stará technika, no funguje

Protivzdušnú obranu Ukrajiny zatiaľ zabezpečuje prevažne zastaralá sovietska technika, či už sa jedná o protilietadlové kanóny ZSU-23-4 Šilka alebo raketové systémy Strela-10 a S-300, ktoré má aj Slovensko.

Žiadne špičkové ústrojenstvo na obranu proti útočiacim helikoptéram a stíhačkám Ukrajina nemá a využíva všetko, čo nájde. Vo svojich radoch má aj funkčné ruské systémy Buk a helikoptéry, ktoré sú o niečo pomalšie, dokáže zneškodniť aj pomocou striel Javelin.

Christopher O'Quin/U.S. Marine Corps

Ukrajina má zároveň dostať stovky prenosných striel zem-vzduch, známych ako FIM-92 Stinger, píše Times Of Israel. Celý systém váži len približne 15 kg a dokáže zostreliť nielen vrtuľník, ale tiež stíhačky a v prípade núdze aj pozemné vozidlá.

Ručné zbrane

Ľahký guľomet PK

Okrem bežných samopalov a pištolí používa ukrajinská armáda na obranu svojej vlasti aj ťažšiu výzbroj, ako napríklad ľahké guľomety PK. Tie sú sovietskej výroby a Ukrajina si ich vyrábala aj lokálne.

Ukraine Army

Je to práve tento typ ľahkého guľometu, ktorý držal v rukách bývalý boxer Vitalij Kličko na fotke z minuloročného cvičenia. Jedná sa o široko zaužívanú zbraň, ktorej bolo vyrobených už cez milión kusov a armády ju používajú od roku 1961, s množstvom úprav a vylepšení.

Ťažký guľomet DŠK

Veľkou výhodou brániacej sa armády je možnosť intenzívnejšieho využitia napríklad ťažkých guľometov, s ktorými je možné vytvoriť hniezda a blokovať kľúčové cesty a miesta.

Konkrétne guľomet DŠK, samostatne vážiaci cez 30 kg, používa silnú 12,7 mm muníciu, ktorá je schopná zneškodniť aj ľahšie obrnené vozidlá či pri troche šťastia aj nízko letiace stíhačky a to aj vďaka rýchlej paľbe až 600 nábojov za minútu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú