Zdá sa, že Samsung predáva zákazníkom v Kórei niečo, za čo si zaplatia, no reálne to nedostanú. Reč je o Samsungu Galaxy S20 Ultra 5G, po ktorého rozobratí sa prišlo na to, že v skutočnosti ani nemá 5G antény.

Známy YouTuber Zack Nelson, ktorého môžeme poznať pod pseudonymom JerryRigEverything, sa na svojom kanáli pozrel na zúbok Samsungu Galaxy S20 Ultra 5G. Pôvodne sa zameriaval na rozobratie smartfónu a preskúmanie jeho technológií, ako je napríklad periskop so 100-násobným priblížením.

5G smartfón bez 5G antén

Po rozobratí telefónu však prišiel Zack na jednu zaujímavú skutočnosť. Smartfón, ktorý mal byť výlučne 5G modelom, ním v skutočnosti nie je. Kórejská verzia Galaxy S20 Ultra v skutočnosti nemá 5G milimetrové antény. Ako vysvetľuje Zack vo videu, Kórea totižto nemá 5G infraštruktúru, ktorá by zahŕňala antény s 5G milimetrovými vlnami.

Napríklad vo videu iFixit, kde bol rozoberaný americký model Galaxy S20 5G, antény nechýbali. Je ale jasné, že tak ako v USA, ani inde vo svete nie je infraštruktúra týchto antén nijak rozsiahla. Môžeme dokonca povedať, že je skoro neexistujúca. Väčšinou pokrýva hlavné mestá a aj v tomto prípade len niekoľko blokov.

Aj v prípade iných výrobcov zákazník platí za neplnohodnotné 5G

Tieto antény síce využívajú novú komunikačnú technológiu, takzvané New Radio (NR), no stále sme však v bode, kedy sa tieto antény využívajú v takzvanom Non-standalone (nesamostatnom) móde. To znamená, že technológia stále závisí od 4G LTE. Standalone (samostatný) režim je ešte ďaleko, a preto aktuálne v prípade 5G smartfónov priplácame za niečo, čo ešte reálne nevyužívame.

Samsung ale tento prípad povzniesol na úplne inú rovinu. Zatiaľ čo iní výrobcovia vo svojich smartfónoch ponúkajú 5G NR rozhranie (hoci stále postavené na 4G LTE technológii), zákazník aspoň čiastočne dostane to, za čo zaplatil.

V prípade kórejského modelu Galaxy S20 Ultra 5G však ani 5G milimetrové antény nenájdeme, pričom popis produktu jasne deklaruje jeho 5G funkcionalitu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom