Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V dokonalom svete by pre všetkých mali paltiť rovnaké pravidlá, no ten náš ani zďaleka nie je dokonalý.

Nedávno schválený zákaz predaja spaľovákov od roku 2035 dostáva prvé „výnimky“. Žiaľ, ťažiť z nich budú najmä luxusné automobilky a vôňu benzínu si tak po roku 2035 užijú len tí najbohatší. Na tému upozornil aj portál TopGear.

Proti zákazu predaja spaľovákov sa postavilo mnoho krajín, no návrh napokon prešiel aj schválením členských štátov a aktuálne sa tak formuje presné znenie a podmienky novej legislatívy.

Taliansko však už dávnejšie vyjadrilo postoj, že zákaz by nemal byť pre všetkých rovnaký a automobilky z nižším objemom produkcie by mali dostať výnimku, respektíve viac času na elektrifikáciu.

Aston Martin

Taliansky minister Roberto Cingolani, ktorý bol v minulosti členom predstavenstva automobilky Ferrari, bojoval za výnimku z úplného zákazu predaja spaľovákov pre luxusné automobilky vyrábajúce superšporty a zdá sa, že tento boj priniesol ovocie.

Viac času na ekologickú transformáciu

Automobilky s nízkoobjemovou výrobou v Európe si doposiaľ mohli nastavovať emisné ciele sami. Inak povedané, emisné limity sa ich netýkali, nakoľko si ich nastavili tak, aby im vyhovovali.

Ako informuje Carbuzz, táto výnimka sa týka automobiliek, ktoré v Európe ročne predajú menej než 10 000 osobných áut alebo 22 000 dodávok. Tento precedens však mal skončiť v roku 2029 a od tohto roku by pre nich platili rovnaké podmienky ako pre veľké európske koncerny.

McLaren

Európska únia však nízkoobjemovým automobilkám predĺžila lehotu až do roku 2035, takže za prekročené emisné limity nebudú musieť platiť pokuty ako veľké automobilky.

Čo bude nasledovať po roku 2035 a či sa títo výrobcovia vyhnú úplnému zákazu predaja spaľovákov, je zatiaľ otázne.

Automobilky, ktoré chcú z tejto výhody ťažiť, musia byť členmi ESCA (European Small Volume Car Manufacturers Alliance). Aktuálne tam patria výrobcovia McLaren, Aston Martin, Pagani, Bugatti, Ineos, Rimac a Koenigsegg.

Luxusný spaľovák je ekologickejší než luxusný elektromobil

Luxusné automobilky sa voči zákazu predaja spaľovákov ohrádzajú aj tým, že v ich prípade je spaľovák zrejme ekologickejší ako rovnako výkonný luxusný elektromobil.

Drahé superšporty totiž nemajú taký nájazd kilometrov ako bežné autá a aj životný cyklus luxusného auta je dlhší v porovnaní so strednou triedou.

Osadiť také Ferrari dostatočne veľkou batériou, aby auto spĺňalo nároky bohatých zákazníkov, by zrejme vyprodukovalo viac emisií, ako keď toto auto jazdí na benzín. Emisie by sa totiž vyprodukovali pri ťažbe kovov pre batériu, ich následným spracovaním a výrobou akumulátora.

Bugatti

Ak si však Aliancia nízkoobjemových výrobcov automobilov dokázala „vydupať“ výnimku do roku 2035, je dosť možné, že za spaľováky budú bojovať aj neskôr a tak zostane vôňa benzínu výhradou iba bohatých ľudí.

Elektrifikácie sa neboja

Zatiaľ čo väčšina tradičných automobiliek už naplno presedláva na elektromobilitu, niektorí výrobcovia, najmä tí najluxusnejší, odolávali nástupu elektrických áut. Zdá sa však, že trendu nakoniec podľahne aj automobilka Ferrari.

Spoločnosť potvrdila výstavbu novej výrobnej linky, z ktorej budú schádzať elektrické modely.

Táto informácia pochádza priamo zo zdrojov automobilky. Firma totiž nedávno kúpila pôdu v blízkosti Maranella, kde vyrastie v poradí tretia výrobná linka, ktorá bude od začiatku navrhnutá na výrobu hybridov a elektrických modelov Ferrari.

Ferrari

Okrem samotnej výrobnej linky by malo podľa dostupných informácii na tomto mieste vyrásť aj centrum na vývoj a výrobu batérií. Celý nový projekt by mohol byť spustený už o pár dní, presnejšie 16. júna, oficiálne odhaliť sám CEO automobilky Benedetto Vigna.

Okrem toho prezradí aj novú stratégiu talianskeho výrobcu luxusných superšportov, ktorá bude pochopiteľne zahŕňať elektrifikované modely. Aj keď Ferrari doposiaľ nepredstavilo žiaden čistý elektromobil, čiastočne elektrifikované modely nie sú pre spoločnosť žiadnou novinkou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú