Talianska ikona motorizmu z Maranella zmenila po dekádach rozhodnutie. Pre najnovší model značky si pripravila nečakané prekvapenie a svoju V8čku vymenila za zbrusu nový agregát V6, ktorý je spriahnutý s ďalším plug-in hybridným systémom značky, informuje Ferrari.

Všetky talianske plnokrvné žrebce pod kapotou nového Ferrari 296 GTB tak dovedna poskytujú systémový výkon neuveriteľných 830 koní a stanovili nový rekord v špecifickom výkone pre produkčné auto, ktorý dosahuje až 221 koní na liter objemu. Najnovší prírastok do rodiny športových vozidiel Berlinetta tak dostal do vienka motor, ktorý je jedinečný hneď vo viacerých oblastiach.

Prvé Ferrari s V6 po dekádach dostalo plug-in hybrid

Tradičná, v strede uložená 8-valcová jednotka išla bokom, aby dala prednosť hybridnému šesť valcovému agregátu, ktorý sa tak do superšportov od Ferrari vracia prvýkrát od 70-tých rokov. Predošlé 6-valce sa vo vozidlách značky umiestnili v období rokov 1960 až 1970. Teraz debutuje znova a je absolútne dokonalý.

Ferrari

Nová 3-litrová V6-ka je špecifická hneď v niekoľkých smeroch, a to najmä, že jej valce sú uložené pod 120° uhlom. Dvojica turbodúchadiel, ktorá sa dosahuje až 180 000 otáčok za minútu, si našla miesto práve vo strede „V“ priestoru, vďaka čomu sa zvýšila kompaktnosť motora a znížila jeho hmotnosť.

Samotný spaľovací agregát tak poskytuje maximálny výkon 663 konských síl, no k tomu sa pridáva ešte výkon spomenutého plug-in hybridného systému.

Ferrari

V skutočnosti ide o vôbec prvé Ferrari so zadným plug-in hybridným pohonom, ktorý má spaľovací motor integrovaný so zadným elektromotorom. Obe jednotky spolupracujú prostredníctvom nového aktuátora, ktorý umožňuje ich súčasnú spoluprácu, alebo fungovanie len čisto na elektrinu. V takomto režime zvládne nový plug-in hybrid prejsť so 7,45 kWh batériou zhruba 25 km.

NEPREHLIADNI
Zbohom spaľovák: Legendárny výrobca športiakov predstavil plán pre elektrifikáciu, kedy prinesie čistokrvný elektromobil?

Práve vďaka elektromotoru sa celkový systémový výkon Ferrari 296 GTB vyšvihol na úctyhodných 830 koní. Že je tento nový motor z Maranella skutočným majstrovským dielom, dokazuje aj fakt, že už počas jeho vývoja naň inžinieri a technici značky odkazovali ako na „malú V12-ku“, a to práve kvôli jeho potenciálu.

Otáčkomer vidí červenú zónu až pri 8500 ot/min., ktorú má tiež motor V12 vo Ferrari 812 Superfast.  Vďaka celkovému výkonu dokáže nové 296 GTB zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 2,9 sekundy. Maximálna rýchlosť potom činí 330 km/h. Ako bolo spomenuté, všetok výkon sa prenáša na zadnú nápravu, a to prostredníctvom 8-stupňovej dvojspojkovej automatickej prevodovky.

Príde aj v špeciálnej verzii

Ferrari tak pri vývoji tejto novinky dalo voľnosť stovkám konských síl, no hmotnosť vozidla udržalo na uzde. Podľa výrobcu dosahuje model najnižšiu hmotnosť len 1470 kg v špeciálnej edícií Assetto Fiorano, ktorá je v porovnaní s „obyčajným“ Ferrari 296 GTB ľahšia o 12 kg a dostáva viac karbónových prvkov pre zníženie hmotnosti, či zadné okno z Lexanu, upravený podvozok a špeciálne pneumatiky Michelin Sport Cup 2 R.

Ferrari

Nezabudlo sa však ani na dostatok technológií. Pred vodičom tohto superšportu sa za multifunkčným volantom objavuje digitálna prístrojovka a samostatný displej dostal aj spolujazdec, ktorý má počas jazdy prehľad napríklad o rýchlosti, otáčkach či zaradenej rýchlosti.

Ferrari

Pri návrhu novej prístrojovej dosky sa Ferrari odpichlo práve u svojho historicky prvého plug-in hybridu, ktorým bol pred 2 rokmi model SF90 Stradale. Bokom tak išlo aj množstvo hardvérových tlačidiel, ktoré nahradili dotykové jednotky pre ovládanie aj tých najzákladnejších funkcií.

Ferrari 296 GTB by sa malo podľa portálu Autocar dostať na európsky trh v prvom kvartáli budúceho roka s cenovkou začínajúcou na 269 000 € v domácom Taliansku. Za špeciálnu verziu s balíkom Assetto Fiorano si však výrobca z Maranella vypýta celých 302 000 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom