V súčasnosti sa automobilky predbiehajú v tom, ktorá z nich čo najskôr skoncuje s výrobou, respektíve s predajom spaľovákov na jednotlivých trhoch. Dacia ale ide presne opačným smerom. Ako informuje Autonews, rumunská automobilka bude vyrábať spaľováky dovtedy, pokiaľ jej to situácia a okolnosti umožnia.

Stávka na túto kartu paradoxne môže „ľudovej značke“ vyjsť. Koncern Renault, pod ktorý automobilka Dacia patrí, plánuje pre väčšinu svojich značiek ukončiť predaj spaľovákov v Európe najneskôr do roku 2030. CEO rumunskej automobilky Denis Le Vot prezradil, že Renault v tomto smere riskuje, no klienti Dacie budú mať vždy na výber, pokiaľ to, samozrejme, európske regulácie dovolia.

Dacia môže z tejto taktiky vyťažiť

Aj v roku 2030, kedy už väčšina automobiliek v Európe neplánuje predávať žiadne spaľováky, bude medzi spotrebiteľmi stále veľké množstvo odporcov elektromobility. Tí využijú každú možnosť, aby si mohli zakúpiť jedny z posledných áut so spaľovacími motormi a značka Dacia im ich bude servírovať zrejme až do roku 2035, kedy má prísť do platnosti plošný európsky zákaz predaja spaľovákov.

Michal Varga/FonTech

Z rumunskej automobilky sa tak môže stať hit nie len preto, že ich autá patria k tým najlacnejším a cenovo najdostupnejším, ale aj preto, že ako jedny z posledných uspokoja potreby konzervatívnych motoristov, ktorí budú do poslednej chvíle jazdiť na autách so spaľovacím motorom.

Počkajú, ako sa trh vyvinie

Samotná automobilka pritom elektrické autá neodsudzuje. Jej model Dacia Spring je najlacnejší elektromobil dostupný na našom, ale aj mnohých iných európskych trhoch. Ako píše InsideEVs, len v prvej polovici roka 2022 sa v Európe predalo vyše 20 000 kusov tohto malého mestského elektromobilu.

Dacia

Nedávno spoločnosť dokonca predstavila štúdiu elektrickej buginy Manifesto, ktorá je odrazovým mostíkom pre budúce modely značky, či už elektrické, alebo tie so spaľovákom.

Koniec koncov, to, že sa Dacia nehodlá vzdať spaľovákov neznamená, že teraz v jej produkcii neuvidíme žiadne nové elektromobily. Automobilka si rozhodne nechce nechať ujsť vlak elektromobility. Ďalší batériový model Dacie by sme mali vidieť už v roku 2024.

Nové auto bude zrejme postavené na koncernovej platforme CMF-EV, na ktorej stojí napríklad elektromobil Renault Megane E-Tech Electric.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP