Pred pár dňami sme boli svedkami prvého letu jedného z prototypov, ktorý sa vôbec prvýkrát odlepil od zeme. Aktuálne sa SpaceX pripravuje na ďalší pokus a najbližší test zopakuje s novým prototypom SN6. „Vyskočiť“ do vzduchu môže o pár dní, informuje Teslarati.

SpaceX naďalej pokračuje vo vývoji vesmírnej lode Starship, ktorá sa pre spoločnosť stala popri nedávnom ukončení misie Demo-2 s modulom Crew Dragon prioritou. Pri prácach na nových prototypoch rozhodne nezaháľa a v uplynulých mesiacoch mala dosť času na to, aby postavila hneď 2 takmer rovnaké prototypy SN5 a SN6.

Prvý z nich už má za sebou prvý „hop“ test, pri ktorom vyletel do výšky a následne opäť pristál na zemi. Pohon zabezpečoval jediný motor Raptor. Jednalo sa o obdobný test, aký v minulom roku v auguste absolvovala zmenšená verzia Starhopper, ktorá vyletela do výšky 150 m. Čoskoro by však mal vyletieť do vzduchu aj ďalší prototyp Starshipu.

Starship poletí znova. Tentokrát sa má vo vzduchu ocitnúť nový prototyp

SpaceX totiž hneď nevyužije predošlý prototyp SN5, ktorý letel minulý týždeň. Elon Musk totiž informoval, že potrebujú ešte niekoľko dní na zhodnotenie rozsahu poškodení, ktoré vznikli pri testovacom lete, a ich opravu. Až následne sa uvidí, či Starship SN5 poletí aj druhýkrát.

Ešte nedávno sa pritom špekulovalo, že prorotyp SN6 by mohol byť s vylepšenou verziou SN8 pre spoločnosť obrazne povedané „bezvýznamný“. Práve Starship SN8 by mal byť vyrobený v plnej veľkosti už aj so špičkou nosa a klapkami. Ďalší prototyp SN7 vyskúša firma vyrobiť z novej zliatiny. Na štart týchto verzií si ešte nejaký čas počkáme. Onedlho by mal vzlietnuť prototyp SN6, ktorý už SpaceX previezol na štartovací podstavec.

Najprv ale musí prejsť prvotnými testami, ktoré budú zahŕňať tlakový test s dusíkom, aby sa odhalili prípadné úniky a preverila funkčnosť systémov. Potom bude musieť tento Starship prejsť kryogenickým testom pri simulovanom ťahu motora Raptor. Pokiaľ všetko dopadne úspešne, SpaceX môže na SN6 pripojiť aj skutočný Raptor a spustiť statický test pri zážehu motora.

Až po všetkých úspešných skúškach môže následne pristúpiť k „hop“ testu. Prípravy a priebeh testov pred vzletom prototypu však môžu vďaka doterajším skúškam a skúsenostiam spoločnosti prebiehať rýchlejšie. Zatiaľ nie je jasné, kedy Starship SN6 poletí. Mohlo by sa tak stať už koncom tohto alebo začiatkom budúceho týždňa.

Každopádne, vesmírna firma Elona Muska vo vývoji tejto lode napreduje aj napriek predošlým zdržaniam a odkladom. Cieľom v aktuálnej fáze vývoja je podľa Muska vykonať niekoľko takýchto „hop“ testov denne, informuje Inverse. Po vylepšení celého štartu sa má následne SpaceX odhodlať aj k letovej skúške vo väčších výškach.

Vesmírna loď, aká nemá v histórii obdoby

Starship pritom Musk predstavil ešte v roku 2017 pod prezývkou BFR (Big Fucking Rocket) a finálna verzia tejto kozmickej lode má byť schopná vyniesť do vesmíru, na Mesiac a neskôr aj Mars, až 100 ton nákladu, 100 člennú posádku alebo v prípade nákladnej verzie aj náklad väčší ako je teleskop Jamesa Webba.

Zo zeme bude pritom štartovať na rakete Super Heavy, ktorá bude vybavená až 31 motormi Raptor. Samotný Starship bude mať ďalších 6 takýchto motorov, pričom každý z nich je schopný vyvinúť ťah až 2 MN. Celkovo bude vesmírna loď s raketou vysoká až 120 m a široká 9 metrov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú