NASA oficiálne potvrdila let rakety Falcon Heavy koncom tohto mesiaca, kedy do vesmíru vynesie 24 satelitov. Pred samotným začiatkom letu však musí SpaceX otestovať všetky motory, informuje NASASpaceflight. Falcon Heavy sa má preto pripraviť na statický test motorov, počas ktorého sa zapáli všetkých 27 motorov Merlin 1D.

Tretia misia rakety Falcon Heavy je naplánovaná na 24. júna, kedy by mal najväčší stroj od SpaceX vzlietnuť zo štartovacieho komplexu LC-39A v Kennedyho vesmírnom centre. Na palube ponesie niekoľko vládnych a akademických satelitov, ktoré vynesie na obežnú dráhu Zeme. NASA pri tejto príležitosti pošle do vesmíru aj vesmírne atómové hodiny a ďalšie 3 projekty, ktoré majú agentúre pomôcť v zlepšovaní vesmírnych technológií.

Ďalšia misia otestuje schopnosti rakety Falcon Heavy

Pred vypustením rakety je však potrebný rutinný test, po ktorom bude Falcon Heavy pripravený na misiu STP-2, ktorá má pomôcť aj pri certifikácii samotnej rakety americkou armádou. Tá bude môcť neskôr využiť raketu aj pre vlastné potreby. Pre návrat bočného boostera bola navyše vyčistená aj pristávacia plocha LZ-1, na ktorej došlo v apríli tohto roka k havárii pri testovaní modulu pre posádku spoločnosti SpaceX.

Nenechaj si ujsť
Astronómovia bijú na poplach, internetové satelity od Elona Muska môžu spôsobiť katastrofu

Druhý bočný booster pristane v zóne LZ-2 na Myse Canaveral. Centrálny booster potom zachytí loď „Of Course I Still Love You“. Testovanie pred samotným štartom rakety zapáli naraz všetkých 27 motorov Merlin 1D na 3 až 7 sekúnd. Popri bočných boosteroch B1052 a B1053 sa očakáva, že SpaceX využije nový hlavný booster B1057, informuje Teslarati. Testovanie by malo prebehnúť už v zajtrajších hodinách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom