Medzinárodná astronomická únia dvíha varovný prst pred plánmi Elona Muska. Satelity, ktoré chce vyslať na nízku orbitu Zeme, môžu mať obrovský dopad nielen na skúmanie vesmíru, ale aj na samotný život na Zemi.
Ako informuje portál CNET, ihneď po vyslaní 60 satelitov na orbitu si začali astronómovia individuálne všímať, ako sú tieto satelity zreteľne viditeľné. Iba 60 satelitov slúžiacich na internetové pripojenie spôsobilo na oblohe obrovský svetelný smog. Od ich povrchu sa totižto veľmi jasne odráža slnečné svetlo späť k Zemi. Hneď po vypustení na obežnú dráhu vytvárali satelity Starlink takéto rušivé čiary.

Medzinárodná astronomická únia tvrdí, že plný počet, teda zhruba 12 000 nových satelitov Starlink na obežnej dráhe, by malo nepredvídateľné, no určite katastrofické následky. Skupina 60 satelitov sa momentálne presúva z orbity vo výške 440 km do výšky zhruba 550 km, čo značne znižuje ich viditeľnosť. Spoločnosť SpaceX by však vo finále chcela mať niekoľko stoviek satelitov aj pod hranicou 440 km.
Okrem toho, že satelity spôsobujú komplikácie pri sledovaní nočnej oblohy pomocou teleskopov, veľké množstvo satelitov rovnako môže rušiť aj rádiové signály, prostredníctvom ktorých sa so satelitmi komunikuje, informuje portál NewScientist. Svetelné odrazy navyše môžu úplne narušiť nočný život spôsobom, že budú vplývať na nočné zvieratá.
There are already 4900 satellites in orbit, which people notice ~0% of the time. Starlink won’t be seen by anyone unless looking very carefully & will have ~0% impact on advancements in astronomy. We need to move telelscopes to orbit anyway. Atmospheric attenuation is terrible. pic.twitter.com/OuWYfNmw0D
— Elon Musk (@elonmusk) May 27, 2019
Zatiaľ čo Medzinárodná astronomická únia žiada reguláciu satelitov a iných objektov na nízkej orbite Zeme, Elon má na celú situáciu svoj vlastný pohľad. Na svojom Twitteri povedal, že žijeme v satelitnej dobe, na oblohe sa aktuálne nachádza zhruba 4900 satelitov, ktoré ľudia voľným okom takmer nikdy nevidia. Ani Satelity Starlink teda nikto nebude voľným okom vidieť. Astronómom navrhol, že je možno na čase presunúť aj teleskopy na obežnú dráhu.
Novinky

AKTUÁLNE Po 8 rokoch je tu nová Tesla Model S. Dojazd vyše 800 km a interiér ako z vesmírnej lode

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Slepý test: Porovnali sme fotoaparáty dvoch najlepších vlajkových smartfónov sveta. Ktorý z nich je lepší?

Bizarný pokus o úspech. Sony predstavilo novú vlajkovú Xperiu, šokuje najmä cenou

Jeff Bezos chce zničiť satelity Starlink, tvrdí Musk. Kto z nich je skutočne vinný a prečo majú o vesmír taký záujem?
