SpaceX doteraz rozšíril konšteláciu satelitov Starlink o vyše 800 kusov. Záujem o nich prejavila aj americká armáda, ktorá by ich mohla využiť na iný účel, ako len na poskytovanie internetového pripojenia. Primárnu úlohu týchto satelitov však využije podľa novej dohody Microsoft. Spoločnosť sa spojila so SpaceX, aby mohla svojim zákazníkom poskytnúť lepšie pripojenie v cloudovej službe Azure, informuje Teslarati.

Microsoft Azure je cloud computingová služba spoločnosti z Redmotnu, ktorá prostredníctvom nej umožňuje používateľom využiť testovanie, zavádzanie a správu aplikácií v dátových centrách. Najnovšie sa však môže pripojenie k tomuto cloudu presunúť do vesmíru. Gigant totiž oznámil spoluprácu so SpaceX a k tomuto účelu vyvinul aj modulárne datacentrum Azure Modular.

Microsoft využije sieť Starlinkov pre cloudový Azure

V podstate sa jedná o mobilný kontajner s pripojením k satelitnej sieti Starlinkov. Zákazník sa potom bude môcť rozhodnúť, či využije toto modulárne datacentrum, ktoré bude fungovať nezávisle, alebo sa pripojí k niektorej z konštelácii satelitov, medzi ktorými budú aj satelity SpaceX.

S internetovým pripojením z obiehajúcich satelitov Elona Muska by potom používatelia cloudového Azure získali prístup ku gigabitovému internetu s nízkou latenciou, ako firma avizovala pred časom.

Doteraz však SpaceX dokázal otestovať pripojenie zo Starlinkov len pri najvyššej dosiahnutej rýchlosti približne 100 Mbps, pričom počiatočné rýchlosti z prvotných výsledkov uzavretého testovania nedosahovali ani túto hodnotu. Latencia taktiež nebola na začiatku nízka, no neskôr sa spoločnosti poradilo dostať pod hranicu 20 ms.

S rozširovaním konštelácie sa však budú zlepšovať aj schopnosti internetového pripojenia zo satelitov a neskôr môže spoločnosť dosiahnuť sľubovanú rýchlosť 1 Gbps. Takto rýchle pripojenie by potom v modulárnych datacentrách pre Microsoft Azure mohlo nájsť využitie napríklad pri mobilných riadiacich centrách, v prípade humanitárnej pomoci, ale aj pri vojenských misiách či v iných prípadoch, kedy bude potrebné vysokorýchlostné a spoľahlivé pripojenie v odľahlých oblastiach.

Microsoft už dokonca niekoľko takýchto modulárnych datacentier testuje pre privátne spoločnosti a aj americkú armádu. Zároveň plánuje prepojiť v pozemnej sieti Azure Orbital spojenie so satelitmi na nízkej, strednej a geostacionárnej obežnej dráhe.

Spoločnosť spustila aj Azure Ortibal Emulator, ktorý dokáže simulovať podmienky pre testovanie satelitov a celých konštelácií. Týmto spôsobom umožní vyskúšať satelity ešte pred ich štartom na orbitu, informuje Space.

SpaceX je opäť krok pre Amazonom

Týmto krokom tak SpaceX získal významného partnera a zároveň je ešte o krok ďalej v porovnaní a konkurenčným Amazonom. Firma Jeffa Bezosa chce taktiež vyslať na obežnú dráhu vlastné satelity a vytvoriť konšteláciu v projekte Kuiper pre poskytovanie internetu.

Amazon už dostal povolenie na vypustenie 3236 satelitov. Satelity by mali byť na orbitu vypustené v 5 fázach a operovať budú vo výške 590 km, 610 km a 630 km nad zemou, pričom budú rozdelené do 98 orbitálnych dráh. Spustenie internetového pripojenia by mala spoločnosť realizovať v momente, keď bude mať na orbite 578 satelitov. Viac detailov sa dozvieš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú