Spoločnosť SpaceX, ktorá len pred pár dňami oslávila obrovský úspech vo forme perfektného štartu misie Crew-1, dnes plánuje z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii štart rakety Falcon 9, na ktorej palube sa nachádza satelit Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Sentinel-6. Jeho úlohou bude monitorovať hladinu oceánov, informuje portál Space.

Aktualizácia 18:25:

Z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii dnes o 18:17 nášho času úspešne vzlietla raketa Falcon 9, ktorá do vesmíru vyniesla špeciálny satelit Sentinel-6 Michael Freilich od Európskej vesmírnej agentúry. 1. stupeň rakety sa krátko po štarte odpojil a úspešne pristál na platforme v spomínanej leteckej základni.

Pôvodný článok:

Satelit Sentinel-6 Michael Freilich, ktorý získal pomenovanie po bývalom riaditeľovi divízie NASA Earth Science, je súčasťou misie Copernicus Európskej vesmírnej agentúry, ktorej cieľom je dosiahnuť nepretržite funkčné a vysoko kvalité systémy na pozorovanie Zeme. Na obežnú dráhu ho dnes vynesie americká spoločnosť SpaceX, pričom jeho úlohou bude monitorovať hladinu oceánov.

Štart je naplánovaný na 18:17 nášho času a uskutoční sa z leteckej základne Vandenberg v Kalifornii. Pravdepodobnosť vhodného počasia na štart sa pohybuje okolo 80 %, no SpaceX počíta aj s náhradným termínom v prípade neúspechu, ktorým je nedeľa 18:04 nášho času.

Bude pozorovať oceány

Merania satelitu Sentinel-6 nebudú slúžiť len vedcom na pozorovanie úrovne hladín oceánov či topenia ľadovcov, no pomôže aj pri predpovediach morských vĺn, ktoré sú veľmi dôležité pre lodnú dopravu po celom svete a tropických búrok či hurikánov, ktoré trápia mnohé pobrežné oblasti.

„Takéto satelity nám umožňujú veľmi presne sledovať rast hladiny oceánov a morí. Jeho rýchlosť sa rapídne zvyšuje, a preto je nevyhnutné pridať k existujúcim zariadeniam novú technológiu satelitu Sentinel-6 s vysokou presnosťou,“ uviedol jeden z vedúcich vedcov projektu, Josh Willis. 

Satelit nadviaže aj na existujúce výskumy a merania hladiny oceánov z vesmíru, ktoré sa vykonávajú už od roku 1992 a štartu družice TOPEX/Poseidon. V roku 2025 ho doplní druhý satelit Sentinel-6B, pričom ich merania budú pokračovať minimálne do roku 2030.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP