Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť SpaceX pokračuje v rozširovaní konštelácie satelitov Stalink aj v čase pandémie. Včera v noci sa jej úspešne podarilo vyniesť na nižšiu orbitálnu dráhu Zeme ďalších 60 satelitov Starlink, ktoré sa pridali k 360 doterajším kusom. Firma Elona Muska chce do konca tohto roka vyniesť ešte ďalších 580 satelitov. Včerajší let bol významný aj z pohľadu letu rakety Falcon 9, ktorá od roku 2010 letela už 84-krát, čo je viac ako akákoľvek iná americká raketa, informuje portál Space.

Aj včerajší vzlet rakety sa konal v Kennedyho vesmírnom centre na Floride, odkiaľ o 21:30 nášho času znova odštartoval Falcon 9 s ďalšími desiatkami satelitov Starlink. Jednalo sa o 4. let prvého stupňa rakety. SpaceX chce pomocou týchto satelitov vytvoriť veľkú konšteláciu a poskytovať internetové pripojenie pre celú planétu.

Spolu so včerajším letom pritom okolo Zeme obieha už 420 satelitov Starlink, ktorých počet sa má do konca tohto roka zvýšiť až na 1 000 kusov. Celkovo však mala spoločnosť na orbite až 422 satelitov, avšak 2 z nich boli prototypy, ktoré sú teraz z konštelácie odstraňované.

Na orbite Zeme pribudlo ďalších 60 satelitov Starlink. Misia prebehla bez problémov

SpaceX má povolenie na vypustenie celkovo 12 000 satelitov a k ním chce na nižšej orbite pridať ďalších 30 000 kusov. Aj včerajší let teda opäť dokázal úspech spoločnosti pri napĺňaní tohto plánu.

Raketa Falcon 9 s deviatimi motormi Merlin už 2 a pol minúty po štarte oddelila prvý stupeň, ktorý sa mohol vrátiť na opätovné pristátie na Zemi. O pár sekúnd na to došlo k štartu motora v druhom stupni rakety. V 3. minúte letu došlo k oddeleniu oboch polovíc nosa rakety, následne mohli byť vypustené satelity Starlink. To nastalo po 15 minútach od vzletu.

Nenechaj si ujsť
NASA spustila nástroj, ktorý ukáže, akú fotografiu vytvoril Hubblov teleskop na tvoje narodeniny

Prvý stupeň sa medzitým úspešne vrátil späť na Zem, kde pristál na dronovej lodi Of Course I Still Love You. Satelity budú aj v nasledujúcich hodinách a dňoch postupovať na cieľovú orbitálnu dráhu s využitím zabudovaných motorov.

Od začiatku tohto roka išlo pritom už o 7 takýto let, avšak nie všetky skončili úspechom. V marci totiž došlo k chybe, kvôli ktorej bol štart Falconu 9 zrušený ihneď po ukončení odpočítavania. Ďalší let so satelitmi Starlink by sa mal uskutočniť už v máji, informuje CNET.

Pribúdajúce satelity nerobia radosť astronómom

Samotná raketa Falcon 9 pritom letela včera už po 84-krát, čím prekonala aj rekord rakety Atlas 5 od United Launch Alliance, ktorá letela 83-krát. Satelity sú však stále veľkým terčom kritiky zo strany astronómov, ktorí kritizujú ich reflektívny povrch. Kvôli tomu Starlinky prekážajú pri astronomických pozorovaniach a vytváraní fotografií nočnej oblohy. SpaceX síce prisľúbil, že problém napraví, no zatiaľ nenašiel dostatočne účinné riešenie.

V jednom z predchádzajúcich letov vypustil aj satelit so špeciálnym náterom, ktorý znížil reflektívnosť jeho povrchu, no stále nejde podľa podľa výskumníka z University of Antofagasta o vyhovujúce riešenie, informuje The Verge. Prednedávnom sa dokonca podarilo zachytiť Starlinky pri fotografovaní polárnej žiari nad Indickým oceánom z Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú