SpaceX doteraz vyslal na obežnú dráhu Zeme už 360 satelitov Starlink. Práve tie sa stali terčom kritiky a tŕňom v oku mnohých astronómov, ktorí sa neustále sťažujú na to, že množstvo týchto zariadení obiehajúcich okolo planéty narúša ich pozorovania nočnej oblohy.

SpaceX prisľúbil, že situáciu napraví. Najnovšie dokazuje problém so satelitmi Starlink aj fotografia zachytená z Medzinárodnej vesmírnej stanice, informuje CNET.

Musková vesmírna spoločnosť má so Starlinkmi veľké plány. Pre vytvorenie globálnej siete, ktorá by poskytovala internetové pripojenie, plánuje vypustiť na orbitu Zeme tisíce satelitov. Doteraz sa SpaceX podarilo vyniesť niekoľko stoviek kusov a už krátko na to sa začali objavovať prvé závažné problémy. Ozývali sa astronómovia z celého sveta, ktorým zariadenia doslova kazia výhľad na nočnú oblohu.

kampan zadarmo od startitup

Satelity sú totiž pozorovateľné ako „vláčiky“ svetelných bodov pohybujúcich sa po nočnej oblohe a mnohokrát dokážu pokaziť astronomické fotografie a pozorovania. Dôvodom je príliš reflektívny povrch, ktorý odráža veľa svetla.

Problém chcel SpaceX vyriešiť špeciálnym náterom, ktorý je zdá sa účinný, avšak nie dostatočne, píše The Verge. Stále však majú z veľkého množstva satelitov mnohí obavy. Dokonca si ich laici často vysvetľujú aj ako zvláštny prírodný úkaz na oblohe, hoci ide o dielo človeka.

Satelity Starlink sa stávajú stále väčším problémom

Problém sa zrejme tak skoro nezlepší. Časť satelitov Starlink má navyše obiehať okolo Zeme na nižšej orbite ako bolo plánované. Až 1 584 z nich malo pôvodne obiehať na orbite vo výške 1 150 km, avšak po žiadosti SpaceX sa tieto majú dostať na orbitu do výšky 550 km, informoval ešte v minulom roku portál Ars Technica. Ich prítomnosť na oblohe sa však ešte znásobí.

National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory / CTIO / AURA / DELVE

Nenechaj si ujsť
Nad Slovenskom prelietavajú Muskove satelity Starlink. Takto zistíš dôležité informácie a presný čas preletu

Už zajtra má totiž vyletieť ďalšia várka 60 satelitov, ktoré pribudnú k doterajším kusom. Celkovo však má byť na vyššej orbite až 12 000 satelitov Starlink, no spoločnosť chce na nižšiu obežnú dráhu vyslať ešte dodatočných 30 000 ďalších satelitov, informuje Space.

S množstvom satelitov sa množia aj prípady, kedy zacláňali a pokazili astronomické pozorovania a zábery. Nedávno bola zachytená snímka týchto satelitov pri ich prelete ponad americké observatórium v Čile.

„Musk týmto navýši počet družíc na obežnej dráhe na prakticky štvornásobok súčasného stavu, čím zahustí „prevádzku“ na obežnej dráhe, zvýši riziko kolízií a pre charakter družíc a ich špecifické žiarenie bude dosť negatívne ovplyvnená dôležitá časť astronomického výskumu – rádiová astronómia,“ informoval v rozhovore našu redakciu astronóm a astrofotograf z Česka, Petr Horálek.

NASA/M.Langbroek

Pred pár dňami taktiež vznika snímka, ktorá zachytila viac ako desiatku týchto satelitov pri fotografovaní polárnej žiary nad Indickým oceánom.

Má sa pritom jednať o satelity vypustené ešte vo februári, ktoré postupujú na cieľovú obežnú dráhu do výšky viac ako 1000 km, a teda nebudú po dosiahnutí finálnej orbity tak výrazne viditeľné na oblohe. Stále však Starlinky predstavujú veľké riziko „znečistenia“ nočnej oblohy a zemskej orbity.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom