SpaceX sa chystá na vynesenie špeciálneho satelitu do vesmíru, kvôli čomu uzavrel partnerstvo s kanadskou spoločnosťou Geometric Energy Corporation (GEC). Na obežnú dráhu vynesú satelit s obrovskou obrazovkou, na ktorej sa budú zobrazovať reklamy a má tak fungovať ako prvý vesmírny billboard, informuje Futurism.

Občas robíme veľké veci, inokedy neuveriteľné bizarnosti

Takto si asi vesmírny priemysel ľudia v 60-tych rokoch nepredstavovali. Bohužiaľ, práve taká je realita a mohlo to byť oveľa horšie. Reklamu totiž zo Zeme neuvidíme, na strane satelitu sa má nachádzať kamera a reklama sa ocitne v živom permanentnom vysielaní.

„Niektoré firmy tam môžu chcieť svoje logo, možno to skončí trochu osobnejšie a umelecky. A možno sa o svoje miesto na billboarde bude biť Pepsi a Coca-Cola,“ vyjadril sa Samuel Reid, riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti GEC. Zobrazovanie má totiž fungovať formou aukcie – kto prihodí viac, ten dostane do vesmíru svoju reklamu.

SpaceX / Flickr

„Snažím sa dosiahnuť niečo, čo zdemokratizuje prístup do vesmíru a decentralizuje účasť. Snáď ľudia nebudú plytvať svoje peniaze na čosi nevhodné, ofenzívne alebo urážlivé,“ dodal Reid.

Nákup pomocou kryptomien

Pre takúto reklamu je potrebné zakúpiť tokeny, ktorých je celkovo päť – Gamma, Kappa, Beta, Rhoe a Xi. Každý z týchto tokenov je zodpovedný za iný parameter.

Kým Gamma ovláda jas displeja, Xi ovláda čas, kedy sa tvoja reklama zobrazí – tokeny sú vždy zodpovedné za jeden pixel. Tieto tokeny je navyše možné zakúpiť pomocou kryptomien ako ethereum a v budúcnosti aj Muskov obľúbený dogecoin.

Vesmírny billboard chcú vyniesť do vesmíru na rakete Falcon 9, SpaceX však túto misiu zatiaľ nepotvrdil, píše Business Insider. Podľa Reida má Falcon 9 vypustiť tento satelit predtým, než sa vydá k Mesiacu. Nie je jasné, o ktorú konkrétnu misiu sa jedná – SpaceX má totiž na rok 2022 naplánovaných hneď 5 misií Falcon 9 k obežnej dráhe Mesiaca.

Vizualizácia druhého stupňa rakety Falcon 9 s rekordným množstvom satelitov na palube (143). Zdroj: SpaceX

Spoločnosť GEC má na svojej webovej stránke odpočítavanie k rideshare misii rakety Falcon 9, ktorá je naplánovaná na jún 2022. Ide o misiu Transporter-5, ktorej predchodcu sme mali možnosť sledovať len nedávno. Či však ponesie práve táto misia aj kontroverzný billboard zatiaľ známe nie je. Podľa dostupných údajov ale Falcon 9 k Mesiacu v rámci tejto misie nemieri.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP