SpaceX sa začiatkom decembra pokúsi o zásobovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice materiálom a experimentami, ktoré na obežnú dráhu po prvý raz vynesie vylepšená nákladná kapsula Dragon, informuje NASA.

Misia CRS-21, ktorá je pre SpaceX 21.misiou zásobovania ISS, poletí na palube vylepšenej nákladnej verzii kapsuly Dragon 2.

Oproti pôvodnej kapsuli, ktorej je Dragon 2 priamym nástupcom a náhradou, unesie o 50% viac vedeckého nákladu a firma tak dokáže opäť znížiť náklady na vynesenie materiálu na obežnú dráhu, napísal portál Teslarati.

SpaceX už vyniesol na ISS desiatky ton nákladu

Do dnešného dňa SpaceX počas dvadsiatich misií CRS vyviezol na ISS vyše 43 ton nákladu a na Zem navrátili 34 ton materiálu z Medzinárodnej vesmírnej stanice. Okrem prvého letu vylepšenej kapsuly však zároveň ide o prvý let súkromnej firmy SpaceX pre druhú fázu komerčného zásobovania ISS.

SpaceX

Jedná sa tiež o prvý let, ktorý ponesie náklad pre NASA na predtým využitej rakete – v tomto prípade je to booster 1058.4 ktorého číselný názov značí, že letel už trikrát a vždy úspešne pristál. Zaujímavosťou je, že tento booster v minulosti už jednu dôležitú misiu pre NASA splnil. Konkrétne išlo o testovaciu misiu Demo-2, počas ktorej SpaceX vyniesol na ISS dvoch astronautov.

Po úspešnom dokovaní kapsuly Dragon na ISS to bude vôbec po prvý raz, čo sa na obežnej dráhe ocitnú dve kapsuly Dragon naraz „zaparkované“ na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Tam sa totiž ešte vždy nachádza Crew Dragon Resilience, ktorý len nedávno vyniesol na jej palubu štyroch astronautov počas prvej ostrej komerčnej misie s ľudskou posádkou.

SpaceX

Na palube budú aj dôležité experimenty

Ako píše NASA, na vesmírnu stanicu si to namieria napríklad mikróby živiace sa horninou. Tento proces sa nazýva bio-ťažba a experiment s názvom BioAsteroid pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry (ESA) bližšie preskúma tvorbu vrstvy tenkého biologického povlaku na hornine, ako aj ťažbu materiálu z asteroidu v podmienkach mikrogravitácie pomocou takýchto mikroorganizmov.

Veľmi dôležitým vedeckým výskumom je tiež pozorovanie vplyvu mikrogravitácie na ľudský mozog. Na to slúži experiment s bunkovými kolóniami, ktoré modelujú prispôsobenie sa buniek a tkaniva podmienkam na ISS.

UC San Diego/ Erik Jepsen

Tieto bunky, nazývané organoidy, sú vypestované z neurónov a nervových buniek, vďaka čomu dokážu reagovať na okolité podnety a prezradiť viac o vplyve nízkej gravitácie na mozgové bunky či metabolizmus a kognitívne funkcie.

V neposlednom rade sa na palube kapsuly Dragon dostane do vesmíru aj nový modul pre ISS od firmy Nanoracks, prechodová komora Bishop, ktorá odštartuje na Medzinárodnú vesmírnu stanicu 2.decembra.

Prechodová komora Bishop. Zdroj: Nanoracks, Mack Crawford

Poslúži predovšetkým ako nástroj pre rozmiestňovanie malých satelitov, poskytnutie malého skladového priestoru či dokonca vyhadzovanie odpadu do vesmíru. Súkromná firma Nanoracks má s ISS bohaté skúsenosti a pre budúcnosť vo vesmíre oveľa väčšie plány, ako napríklad budovanie vlastnej vesmírnej farmy.

Kde sledovať misiu CRS-21?

Misia CRS-21 je aktuálne naplánovaná na 2. decembra o 18:50 (streda) a jej živý prenos bude možné sledovať ako na oficiálnom vysielaní SpaceX, tak aj v priamom prenose NASA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom