Posledného štartu programu Starlink sme síce boli svedkami len v nedeľu 18. októbra, no spoločnosti SpaceX sa dnes na tretí pokus konečne podarilo vyniesť ďalších 60 satelitov Starlink na obežnú dráhu Zeme.

Aktualizácia 24.10.2020 o 18:40:

Všetkých 60 satelitov bolo úspešne vypustených na obežnú dráhu Zeme. Ich ďalšou úlohou je využiť svoj zabudovaný iónový pohon, ktorých ich počas nasledujúcich týždňov dopraví na určenú orbitálnu dráhu. V súčasnosti sa tak na oblohe nachádza už 895 satelitov Starlink, pričom ďalšie by mali pribudnúť už v polovici novembra.

Aktualizácia 24.10.2020 o 17:40: 

Napriek tomu, že predpoveď počasia ukazovala len 60 % šancu štartu, z Mysu Caraneval dnes o 17:31 nášho času úspešne vzlietla raketa Falcon 9, ktorá značí už 15. misiu programu s označením Starlink-14.  Na jej palube sa nachádza 60 satelitov Starlink, ktoré budú na obežnú dráhu našej planéty vypustené približne hodinu po štarte. 1. stupeň rakety Falcon 9 B1060 sa po 2 a pol minútach od štartu odpojil a úspešne pristál na dronovej lodi Just Read the Instructions.

Keďže od posledného letu použitej nosnej rakety B1060 ubehlo už 51 dní, spoločnosti sa nakoniec nepodarilo prekonať rekord modelu B1058 z júla tohto roka. Ide však o tretí úspešný štart programu Starlink v priebehu jedného mesiaca.

Aktualizácia 23.10.2020 o 18:50: 

Ako informoval portál Teslarati, prvý náhradný termín štartu misie Starlink-14 sa posunul na sobotu 24. októbra o 17:31 nášho času. SpaceX tak prišiel o možnosť prekonať rekord nosnej rakety Falcon 9 B1058, ktorá bola koncom júla použitá už 51 dní po prvom štarte. Zajtrajšok totiž značí presne 51 dní od použitia rakety B1060. V prípade úspechu zajtrajšej misie však stále pôjde už o tretí štart programu Starlink v priebehu jedného mesiaca.

Pôvodný článok:

Len niekoľko hodín na to, čo SpaceX hlásil úspešný návrat prvého stupňa rakety Falcon 9 B1051, ktorému sa podarilo počas neďelnej misie úspešne pristáť už šiestykrát, Muskova firma oznámila oficiálny čas štartu misie Starlink-14. V štvrtok o 18:14 nášho času mala raketa Falcon 9 B1060 vyniesť na obežnú dráhu ďalších 60 satelitov Starlink.

12 minút pred vzletom však spoločnosť odvolala dnešný pokus o vynesenie Starlinkov napriek tomu, že predpoveď počasia bola na úrovni 50 % v neprospech štartu. Štart bol odložený z dôvodu „zaistenia misie“ a pravdepodobne tak išlo o bližšie nešpecifikovaný problém na strane SpaceX. Prvý náhradný termín je zajtra, 23. októbra v rovnakom čase. Predpoveď počasia momentálne ukazuje 40 % šancu ďalšieho odkladu, píše Teslarati.

Po misii Starlink-13 činí aktuálna bilancia znovupoužiteľnosti nosných rakiet približne 4,2 letu na jeden prvý stupeň, čo je výsledok, ktorý by sme si pred dvomi či tromi rokmi vedeli len ťažko predstaviť.

Napriek tomu, že SpaceX dnešným štartom neplánoval lámať rekordy v počte opätovných použití prvého stupňa, mala nosná raketa Falcon 9 B1060, ktorá značí už svoj tretí štart, letieť iba 49 dní po druhom štarte a pristátí z 3. septembra.

Spoločnosť by tak prekonala svoj predošlý rekord z júla, kedy bola nosná raketa Falcon 9 B1058 použitá už 51 dní po prvom štarte. V neposlednom rade tiež ide o tretí štart misie Starlink v priebehu jedného mesiaca. Aj v prípade úspechu zajtrajšieho štartu sa spoločnosti rekord podarí prekonať, keďže pôjde o let rakety po 50 dňoch od posledného štartu.

Zobraziť celú galériu (0)
Satelity Starlink pripravené na let do vesmíru na palube opakovane použiteľnej rakety Falcon 9. Zdroj: starlink.com

O internetové pripojenie cez satelity Starlink má záujem už okrem americkej armády aj spoločnosť Microsoft, ktorá ho plánuje využiť na pripojenie ku cloud computingovej službe Azure. Tá umožňuje používateľom využiť testovanie, zavádzanie a správu aplikácií v dátových centrách. S internetovým pripojením z obiehajúcich satelitov Elona Muska by potom používatelia Azure získali prístup ku gigabitovému internetu s nízkou latenciou, ako firma avizovala pred časom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú