Muskova kozmická spoločnosť SpaceX ukončuje výrobu mimoriadne úspešnej kozmickej lodi Crew Dragon, pomocou ktorej lietajú astronauti NASA na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a firma ju používa aj na transport turistov do vesmíru, informuje Futurism. Zamerať sa chce totiž na niečo úplne iné.

Vyrobili len štyri kusy

Kozmická loď Crew Dragon je momentálne jediná, ktorá dokáže dostať astronautov NASA a ostatných spojeneckých vesmírnych agentúr na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a to aj napriek tomu, že v tejto dobe už mali byť takéto systémy najmenej dva. Boeing však testovanie kapsuly Starliner aj naďalej nezvláda.

SpaceX vyrobil len štyri kusy Crew Dragonu a posledná dostala meno Freedom (Sloboda), píše Reuters. K rozhodnutiu došlo napriek tomu, že má obrovský úspech a záujem o turistické lety neustále narastá.

Fotografia testovacej verzie modulu Crew Dragon z roku 2015. Zdroj: SpaceX/Flickr

Pre potreby NASA sú štyri kozmické lode s takýmito schopnosťami viac než postačujúce – predsa len, aj ikonický Raketoplán dostal len štyri plne funkčné kusy a ich renovácia trvala oveľa dlhšie.

Práve na renováciu sa spolieha aj SpaceX, ktorý ešte vyrába komponenty pre budúci servis lodí Crew Dragon, ktoré nechce ani zďaleka používať príliš dlho. Spolieha sa totiž na to, že čo najskôr uvedie do prevádzky čosi väčšie a oveľa dôležitejšie.

Nahradí ich Starship

Ako podotkol bývalý astronaut NASA Garrett Reisman, ktorý je aj naďalej poradcom spoločnosti, dlhodobejšie používanie týchto strojov môže predstaviť úplne nové problémy a SpaceX je obzvlášť dobrý v ich identifikácii a rýchlom riešení.

SpaceX/Flickr

Túto vlastnosť firma potvrdila napríklad pri problémoch rakiet Falcon 9, ktoré mali chybné motory a museli byť vymenené či práve lodiach Crew Dragon, v ktorých zatekal odpad pod podlahu interiéru.

Rozhodnutie potvrdzuje, ako veľmi sa firma spolieha na raketu novej generácie Starship, ktorá je najväčšie v histórii ľudstva a má pomôcť s tými najväčšmi vesmírnymi projektami, ako je budovanie satelitných konštelácií, obrovských vesmírnych staníc či kolonizácia Mesiaca a Marsu.

Obzvlášť tvrdý oriešok

Muskova firma tak má pred sebou skutočne krušné roky, pretože sa už spolieha na príchod rakety Starship nielen kvôli satelitnej konštelácii Starlink, ale už aj kvôli vesmírnym letom astronautov.

V spolupráci s miliardárom Jaredom Isaacmanom plánuje tri súkromné lety, ktoré začnú misiou Polaris s prvým výstupom súkromného astronauta do vesmíru a skončia prvým letom rakety Starship s ľudskou posádkou.

SpaceX/Flickr

Firma ale nečelí len technologickým výzvam, ktoré takýto komplexný systém v podobe plne opakovateľne použiteľnej rakety predstavuje, ale tiež tým byrokratickým. Federálny letecký úrad (FAA) opäť raz odložil vydanie rozhodnutia týkajúceho sa novej licencie, bez ktorej nie je možné Starship testovať. Pred letmi s ľuďmi je navyše nutné raketu certifikovať, čo môže byť bez záchranného systému problematické.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú