Ako informuje portál Futurism, spoločnosť SpaceX sa chystá zdvojnásobiť flotilu svojich kozmických lodí, o ktoré je obrovský záujem nielen zo strany NASA, ale tiež zo strany súkromných záujemcov.

Spolu s NASA tiež oznámili meno novej kozmickej lode, ktorá ponesie posádku misie Crew-3.

Boeing prehráva na plnej čiare

K vyhláseniu došlo počas brífingu týkajúceho sa blížiacej sa misie Crew-3, ktorá je štvrtá misia kozmickej lode Crew Dragon s posádkou a tretia, ktorá ponesie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu štyroch astronautov.

Astronaut Shane Kimbrough dívajúci sa cez okno kozmickej lode Crew Dragon, kým cestuje k Medzinárodnej vesmírnej stanici. Zdroj: NASA

SpaceX sa chystá zdvojnásobiť flotilu kozmických lodí Crew Dragon, ktoré slúžia na lety s posádkou, ale tiež jej nákladných verzií Cargo Dragon 2. Celkovo majú za sebou kapsuly Dragon 27 letov k ISS, z ktorých 12 sa uskutočnilo na už použitých strojoch, píše SpaceX.

Kým SpaceX tak aktívne a rýchlo napreduje, jeho hlavný konkurent Boeing má vážne problémy.

Ich kozmická loď, ktorá dostala od NASA dvojnásobné dotácie, mala pôvodne letieť ako prvá. Kým však Crew Dragon vyniesol prvú posádku už pred vyše rokom, kapsula Starliner zopakuje svoj testovací let najskôr v budúcom roku. Jeho využitie je pritom len na transport astronautov k ISS, ktorá tu nebude večne.

Inspiration4/SpaceX/Flickr

Inšpirácia filmom Interstellar

NASA zároveň oznámila meno novej kozmickej lodi Crew Dragon, ktorá ponesie astronautov misie Crew-3 na ISS najskôr 30. októbra. Dostala meno Endurance. Rovnaké meno niesla aj vesmírna stanica v známom sci-fi filme Interstellar.

Tá mala schopnosť medzihviezdneho cestovania a do pamäti sa zapísala tým, že sa vymkla spod kontroly a hlavní hrdinovia mali veľké problémy s dokovaním s rotujúcou stanicou. Snáď si teda Crew Dragon od svojho menovca nevezme inšpiráciu.

SpaceX/Flickr

Na palube sa majú nachádzať americkí astronauti Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barron a nemecký astronaut Matthias Maurer, ktorý je zároveň materiálový vedec a do výcviku bol vybraný Európskou vesmírnou agentúrou v roku 2015.

Množia sa súkromné misie

Výhodou Crew Dragonu je, že nemusí cestovať len k Medzinárodnej vesmírnej stanici. To preukázala aj jeho prvá plne civilná misia Inspiration4. Pravdou však je, že ISS je momentálne cieľovou destináciou aj pre súkromných záujemcov.

Okrem už troch dohodnutých misií so spoločnosťou Axiom Space, z ktorých každá dostane na Medzinárodnú vesmírnu stanicu posádku štyroch astronautov, má SpaceX vyniesť na stanicu aj známeho herca.

Plán výstavby komerčnej vesmírnej stanice spoločnosťou Axiom Space, ktorú chce využiť aj NASA. Zdroj: Axiom Space

Tom Cruise tam má natočiť akčný film, hoci len pred pár dňami ho v tomto míľniku predbehlo Rusko. To totiž vynieslo na ISS posádku, ktorá natočí úplne prvý hraný film vo vesmíre a dostane názov Výzva.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú