Už dnes poletí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ruský filmový štáb, ktorého cieľom je natočiť vôbec prvý film vo vesmíre, informuje Everyday Astronaut. Podľa mnohých ide len o propagandistický snímok, napriek tomu však môže stáť za to.

Aktualizácia o 14:40:

Po problémoch s automatickým dokovaním prevzal kontrolu nad kozmickou loďou Sojuz MS veliteľ misie Anton Škaplerov. Úspešne navigoval stroj k dokovaciemu portu a spojil ho s Medzinárodnou vesmírnou stanicou. Misia a natáčanie filmu sa teraz môžu rozbehnúť naplno.

Aktualizácia o 11:05:

Raketa Sojuz 2.1a úspešne vzlietla z Baikonurského kozmodromu v Kazachstane o 10:55 nášho času a bez problémov dosiahla obežnú dráhu s trojčlennou posádkou. Kozmická loď Sojuz MS má teraz namierené k Medzinárodnej vesmírnej stanici, na ktorej strávi posádka 180 dní a natočí úplne prvý dramatický vesmírny film.

Štart prebehol ukážkovo a počas vysielania bolo možné pozorovať aj špecifický Koroľovov kríž, ktorý vytvoria štyri prídavné raketové nosiče po svojom odpojení od centrálneho stupňa rakety. Kozmická loď sa má podľa plánov spojiť s ISS už dnes okolo 14:12 nášho času.

Pôvodný článok:

Sojuz je pripravený

Misia Sojuz MS-19 vzlietne z Baikonurského kozmodromu v Kazachstane už dnes, o 10:55 nášho času. Posádku, ktorá pozostáva z troch ruských kozmonautov, vynesie na obežnú dráhu osvedčená raketa Sojuz 2.1a, píše Roscosmos. Misiu bude možné sledovať aj prostredníctvom oficiálneho živého vysielania.

Herečka a čoskoro aj kozmonautka Julia Peresiľd. Zdroj: Yellow Black and White Studio

Na palube kozmickej lodi Sojuz MS, ktorej predchodcov používal ešte Sovietsky zväz, poletia do kozmu kozmonauti Anton Škaplerov (veliteľ misie), Klim Šipenko (filmový režisér) a Julia Peresiľd (herečka). Pre Škaplerova pôjde už o štvrtý let do vesmíru a Šipenko študoval v Kalifornii. Julia Peresiľd si zahrala napríklad aj vo filme Bitka o Sevastopoľ.

V prípade problémov je naplánovaná aj náhradná posádka, ktorá pozostáva takisto z troch astronautov, pričom herečkou je v tomto prípade Aľona Mordovina, veliteľom misie bude Oleg Artemjev a namiesto režiséra poletí kameraman – Alexej Dudin.

Roscosmos

Misia potrvá pomerne dlho

Posádka strávi v kozme, ak pôjde všetko podľa plánu, 180 dní a na produkcii filmu má asistovať aj americký astronaut Mark Vande Hei. Ten sa dostal do kozmu 9. apríla na palube rovnakého stroja, Sojuzu MS.

Film nesie názov „Výzva“ (Вызов) a jedná sa o spoločný projekt Roskosmu, ruskej televízie Prvý kanál a štúdia Yellow, Black and White. Kozmickú loď má pilotovať, trochu netradične, len jediná osoba – v tomto prípade Anton Škaplerov.

Roscosmos

Pôjde o vôbec prvý dramatický film natočený vo vesmíre a ruský filmový štáb tiež poskytne nové poznatky výskumným centrám v Rusku. Keďže nejde o profesionálov, prešli zrýchleným výcvikom a informácie o ňom môžu v budúcnosti pomôcť, ak sa Rusko rozhodne poslať do vesmíru špecialistov vo svojom odbore, ktorých nechcú alebo nemôžu vystavovať intenzívnemu a fyzicky náročnému výcviku

Tom Cruise to nestihol

Prvým sa mal pôvodne stať Tom Cruise, ktorý je známy vykonávaním vlastných kaskadérskych kúskov vo filmoch, v ktorých hrá. Ako informuje The New York Times, Tom Cruise sa zhováral aj s prvou plne civilnou posádkou vo vesmíre, známou ako Inspiration4.

Roscosmos

Rovnako ako Inspiration4, aj Tom Cruise má letieť do kozmu na palube kozmickej lodi Crew Dragon, ktorú vyvinula spoločnosť SpaceX. Podľa niektorých je ruský filmový štáb len reakciou práve na tieto plány.

Skeptici sú tiež presvedčení o tom, že ide len o ďalší pokus o vytvorenie propagandistického filmu. Takých Rusko natočilo v posledných rokoch hneď niekoľko, napríklad Gagarin: Prvý vo vesmíre. Či už ale ide skutočne o propagandu alebo nie, jedná sa o decentné filmy s kvalitami, ktoré im nemožno odoprieť. A ostáva len dúfať, že sa medzi ne zaradí aj Výzva.

Roscosmos

Posádka sa vráti na Zem 28. marca 2022, pričom ju na ISS vystrieda ďalšia extrémne dôležitá misia. MS-20 totiž dostane na Medzinárodnú vesmírnu stanicu japonského miliardára, Yusaku Maezawa. Ten financuje aj raketu Starship a chce na nej v budúcnosti obletieť Mesiac.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú