Len pred pár hodinami sa odohral úspešný štart rakety Falcon Heavy, ktorá vyniesla na obežnú dráhu Zeme 24 satelitov. Nezaobišlo sa to ale bez problémov, nakoľko prvý stupeň nezvládol pristátie na morskej plošine a zrútil sa tak do mora. Na druhú stranu, ako informuje Teslarati, vôbec po prvýkrát sa podarilo zachytiť časť aerodynamického krytu pomocou obrovskej siete. 

Spoločnosť SpaceX je známa tým, že sa snaží „recyklovať“ niektoré súčasti rakety. Úspešne sa jej darí znovu používať boostre, aj keď sa občas stane, že sa im nepodarí finálne pristátie. Dlhodobým plánom vesmírnej agentúry bolo tiež zachytávať aerodynamický kryt, ktorý by sa mohol opätovne použiť pri ďalšej misii. To sa konečne podarilo a po 18 mesiacov neúspešných pokusov skončil kryt v sieti Mr. Steven’s.

Len polovica krytu

Loď známa ako Mr. Steven’s sa týmto oficiálne premenovala na GO Ms. Tree. Ide o vylepšenú loď, ktorá má úplne nové ramená a sieť, čoho výsledkom je plavidlo, ktoré je lepšie ako kedykoľvek predtým. Možno aj vďaka tomu sa podarilo vôbec po prvýkrát zachytiť aerodynamický kryt, o čo sa SpaceX neúspešne pokúšalo posledných 18 mesiacov. Zachytila sa však len jeho polovica, čo je však v poriadku, nakoľko s týmto scenárom sa počítalo.

Konečne ho tak môžu inžinieri analyzovať bez toho, aby na ňom bola soľ z mora, do ktorého doteraz padal. Dúfajme, že jeho opätovnému využitiu nebude nič brániť a pôjde o relatívne jednoduchý proces. Bolo by to prínosom pre všetky ďalšie misie SpaceX.

Navyše bol tento kryt zachytený v noci, čo je výrazneť ťažšia úloha a za denného svetla by to mohlo byť ešte jednoduchšie. Svedkami najbližšieho štartu rakety budeme už koncom júla, kedy je naplánovaná ďalšia misia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP