Od posledného štartu rakety Falcon 9 so satelitmi Starlink na palube neuplynuli ani 2 týždne a SpaceX sa snaží dobehnúť zameškané ďalším letom, ktorý sa uskutoční už dnes o 16:30 nášho času. Pri tejto misii navyše spoločnosť dosiahne ďalší významný rekord, poprvýkrát totiž využije rovnaký prvý stupeň pre Falcon 9 už 6. raz. Opäť sa taktiež pokúsi o zachytenie oboch polovíc nosa rakety, informuje CNET.

SpaceX vyniesol poslednú várku 57 satelitov Starlink v piatok 7. augusta, kedy raketa Falcon 9 vyštartovala aj s dvomi satelitmi BlackSky od spoločností LeoStella a Thales Alenia Space. Dnešným letom však prekoná vlastný rekord v počte štartov rovnakého prvého stupňa.

Už šiestykrát totiž využije rovnaký booster, ktorý letel pri misii so satelitom Telstar 18 Vantage v septembri 2018, pri vynášaní satelitu Iridium-8 v januári minulého roka a pri ďalších 3 misiách so satelitmi Starlink v máji 2019 a tento rok v januári a počas júna. Navyše sa jedná o 100. misiu SpaceX, 99. štart spoločnosti a 92. štart rakety Falcon 9.

Aktualizácia o 17:17

V čase T+46 minút od štartu bolo vypustených aj 58 satelitov Starlink, ktoré budú ďalej na svoju finálnu orbitu pokračovať v najbližších dňoch a týždňoch pomocou zabudovaného iónového pohonu.

Aktualizácia 16:45

SpaceX úspešne vypustil všetky 3 satelity SkySat. Druhý stupeň pokračuje na cieľovú orbitu, kde neskôr vypustí aj satelity Starlink.

Aktualizácia o 16:35

Falcon 9 so satelitmi dnes o 16:31 úspešne odštartoval. Po necelých 3 minútach od štartu došlo k odpojeniu 1. stupňa rakety, ktorý sa vrátil na dronovú loď Of Course I Still Love You. Dnes teda absolvoval svoje šieste úspešné pristátie a SpaceX ho bude môcť opäť využiť pri niektorej z ďalších misií.

Druhý stupeň rakety pokračuje v ceste na cieľovú orbitu. Ako prvé vypustí 3 satelity SkySat a po približne 45 minútach od štartu aj satelity Starlink. Misia prebieha bez problémov.

SpaceX čaká jubilejná misia. Opäť sa pokúsi zachytiť aerodynamický kryt rakety

Počas dnešnej jedenástej misie sa s 58 satelitmi Starlinkmi zvezú na palube Falconu 9 aj 3 malé družice SkySat 19-21, ktoré budú vypustené na nižšej orbite a pridajú sa k ďalším družiciam SkySats 16-18, ktoré SpaceX dostal na orbitu ešte v júni.

Zobraziť celú galériu (1)
Družice SkySat 19-21. Zdroj: SpaceX

Tieto satelity slúžia na vytváranie satelitných snímok Zeme a najnovšia trojica z nich bude operovať na orbite s 53° sklonom medzi +53° a -53° zemepisnej šírky, informuje Planet. Uložené na vrchu druhého stupňa Falconu 9 budú na orbitu vypustené v 12. a 13. minúte od štartu rakety, pričom k vypusteniu Starlinkov dôjde po približne 45 minútach od štartu.

Už po 2 minútach od štartu sa má od rakety oddeliť prvý stupeň, ktorý pristane na dronovej lodi Of Course I Still Love You a o minútu neskôr oddelia aj obe polovice aerodynamického krytu. Tie sa SpaceX opäť pokúsi zachytiť v sieťach lodí Ms. Tree a Ms. Chief tak, ako sa to podarilo pri misii s kórejským vojenským satelitom.

Pripomeňme len, že pri poslednom lete Falconu 9 sa nepodarilo zachytiť ani jednu polovicu nosa rakety. Spoločnosť však v tomto smere mala spraviť vylepšenia a dnes sa jej môže podariť zachytiť oba kryty. S dnešným vypustením satelitov bude mať SpaceX okolo Zeme už celkovo 655 Starlinkov a bude opäť o krok bližšie k 800 satelitom, ktoré potrebuje pre spustenie verejného beta testu internetového pripojenia v USA a Kanade.

Aj keď je štart tohto beta testovania ešte ďaleko, prví beta testeri sa už stihli podeliť o rýchlosť tohto pripojenia. Hoci je aktuálne tento internet ďaleko od cieľovej rýchlosti 1 Gbps, SpaceX je na dobrej ceste. Momentálne dokáže internet zo Starlinkov zabezpečiť pripojenie do rýchlosti rádovo v desiatkach Mbps pri latencii do 100 ms. Detailné výsledky nájdeš v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP