Možno sa ti nedávno podarilo zachytiť správu, že spoločnosť SpaceX pod vedením Elona Muska zaznamenala ďalší významný úspech. Keďže ich však majú na zozname poriadne veľa, je celkom možné, že si tento konkrétny nevieš priradiť. Podarilo sa im opätovne použiť raketu, ktorá už na jednej vesmírnej misii bola. 

Prvý štart sa uskutočnil ešte v januári, kedy vyniesla na orbitu Zeme 10 komunikačných satelitov pre spoločnosť Iridium. Po úspešnom zvládnutí tejto úlohy sa jej podarilo bez akéhokoľvek poškodenia pristáť na plošine umiestnenej v Tichom oceáne. Dnes, niekoľko mesiacov po dokončení prvej misie, sa rovnakej rakete podarilo zvládnuť aj druhú úlohu. Tá bola vo všeobecnosti podobná s prvou, pričom tentoraz pomohla s vynesením komunikačného satelitu bulharskej spoločnosti Bulsatcom.

spacexzdroj fotografie: Flickr / SpaceX

Spočiatku sa zdalo, že ide o rutinnú misiu, no faktom zostáva, že zase až taká rutinná nebola. Satelit BulgariaSat-1 totiž musel byť vynesený do omnoho väčšej výšky. Táto raketa bola tak podrobená extrémne vysokému tlaku a teplote. Doposiaľ žiadny Falcon 9 nebol podobným podmienkam vystavený a samotný Elon Musk počas priebehu misie priznal, že sa nevyvíja vôbec dobre. Svedčí o tom jeho vyjadrenie, v ktorom uviedol, že je tu dosť veľká pravdepodobnosť, že sa raketa naspäť na Zem nevráti.

 

Našťastie sa však tieto katastrofické scenáre nenaplnili a Falcon 9, aj keď s problémami, svoju v poradí druhú vesmírnu cestu úspešne dokončil. Pristátie na plošine tentoraz nebolo najhladšie a bolo naň použité všetko pohotovostné palivo, no nič to nemení na celkovom úspechu. Ten spočíva najmä v tom, že sa už po druhýkrát podarilo SpaceX „zrecyklovať“ raketu, ktorá bola už predtým použitá. Stačilo len vymeniť niektoré súčiastky a Falcon 9 bol znova letuschopný. S ohľadom na tento pokrok bude zaujímavé sledovať, ako ďaleko do vesmíru sa vďaka svojej premyslenej stratégií spoločnosť SpaceX pozrie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP