Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA sa zmierila so skutočnosťou, že Medzinárodná vesmírna stanica pomaly dokončuje svoju dlhoročnú službu a už je stanovený aj termín jej zhorenia v atmosfére Zeme. Za účelom jej nahradenia vznikol nový projekt CLD (Komerčné destinácie na nízkej obežnej dráhe Zeme), v rámci ktorého majú firmy postaviť vlastné vesmírne stanice. SpaceX vedený Elonom Muskom sa súťaže o kontrakt zúčastnil, napriek skúsenostiam a ohromným kapacitám ho však nedostal, informuje Space News.

Chceli použiť Starship

Financie na vývoj komerčných vesmírnych staníc nakoniec získali spoločnosti Nanoracks, Northrop Grumman a Blue Origin. Nanoracks má v tomto smere reálne skúsenosti a okrem modulov na Medzinárodnej vesmírnej stanici plánuje vyslať na orbitu vlastnú orbitálnu farmu.

Northrop Grumman je tradičným vládnym miláčikom, ktorý dokáže, i keď za horibilné sumy, spraviť čokoľvek, čo NASA potrebuje. Prekvapivá je však voľba Bezosovej spoločnosti Blue Origin, ktorá už má v rukách niekoľko kontraktov, avšak zatiaľ je zásadne pozadu a v takmer všetkých smeroch mešká.

Northrop Grumman

NASA túto firmu uprednostnila pred SpaceX, ktorý navrhol použiť upravenú verziu druhého stupňa rakety Starship. Jej nákladný priestor dosahuje objem približne 1 000 m3, čo je tiež veľkosť priestorov pomaly dosluhujúcej ISS.

Bezosova firma nesklamala

Súťaže sa zúčastnila aj inovatívna spoločnosť Relativity Space, ktorá konštruuje plne opakovateľne použiteľnú raketu. Tá sa nápadne podobá na Starship, ale je oveľa menšia a vyrobená pomocou 3D tlače. Blue Origin, napriek svojej zlej povesti, zrejme predložila jeden z najlepších návrhov.

NASA celkovo obdržala 11 návrhov, pričom dva z nich označila za neprijateľné a ďalej ich nehodnotila. Z technického a podnikateľského hľadiska obdržali červené hodnotenie stanice firiem Maverick Space Systems, ThinkOrbital a dokonca aj Orbital Assembly Company, o ktorej sme písali len nedávno a pri stavbe svojej gigantickej stanice chce využiť Starship.

SpaceX

Blue Origin, ako už je zvykom, opäť nesklamal. Od NASA si totiž vyslúžila kritiku, pretože požadovala vyšší obnos financií, než aký bol dostupný. To nikoho neprekvapuje po kampani, ktorú firma zbytočne viedla proti SpaceX a NASA po tom, čo Muskova firma obdržala kontrakt na stavbu prvého lunárneho modulu programu Artemis.

SpaceX kontrakt nepotrebuje

Pre SpaceX toto rozhodnutie žiadnu katastrofu neznamená. Starship totiž vyvíja nezávisle od záujmov vlády či NASA a jeden kontrakt už na ňu predsa len dostal. Navyše, ak bude stroj fungovať tak, ako si od neho firma sľubuje, môže vytvoriť vesmírnu stanicu aj bez vládnej podpory.

Relativity Space

Podobne je na tom aj Relativity Space, firma vyvíjajúca opakovateľne použiteľnú raketu Terran R. Stanicu z vlastných financií síce zatiaľ nepostaví, avšak na vývoj ich kľúčového produktu toto rozhodnutie nemá žiadny vplyv.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú