Spoločnosť SpaceX pracuje na module pre posádku Crew Dragon už posledných 6 rokov a dnes nadišiel deň, kedy bude môcť otestovať všetky systémy priamo počas letu. Poobede odpáli raketu Falcon 9, ktorá ponesie spomínaný modul, aby vyskúšala scenár, pri ktorom dôjde k jej zlyhaniu.

Aktualizácia 18. januára:

SpaceX odložil let kvôli nepriaznivému počasiu, vetru a silným vlnám v oblastiach dopadu, informuje NASA. Testovací let sa presúva na nedeľu 19. januára od 14:00 a letové okno bude trvať 6 hodín. Záložnou možnosťou ostáva ešte let v pondelok 20. januára.

Týmto testom môže SpaceX dokázať bezpečnosť modulu Crew Dragon a získať povolenie od NASA pre lety na ISS s ľudskou posádkou. Počas skúšky bude Falcon 9 zničený, informuje The Verge.

Modul Crew Dragon od SpaceX je navrhnutý, aby dopravil astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Tento plán môže spoločnosť Elona Muska čoskoro zrealizovať, pokiaľ dnešný test dopadne úspešne. Raketa Falcon 9 vyletí dnes poobede zo štartovacieho komplexu 39A vo Vesmírnom stredisku Johna F. Kennedyho. Pre tento test je vyhradený 4-hodinový interval, ktorý začne dnes o 14:00 nášho času. Podľa NASA však tím plánuje začiatok testu na poslednú hodinu tohto letového okna.

Komplexný test má demonštrovať zlyhanie počas letu

Tento demonštračný test musí splniť podmienky vesmírnej agentúry NASA, aby mohol SpaceX využiť Crew Dragon pre lety s posádkou na ISS. Spoločnosť doteraz vykonala viacero skúšok kapsuly a jedna z posledných skončila v novembri minulého roka úspešne.

Predchádzalo jej však zlyhanie počas testu v apríli 2019, kedy došlo k výbuchu modulu pre posádku. Tentokrát by sa podobný katastrofický scenár pre Crew Dragon nemal opakovať, no počas testu dôjde k zničeniu rakety Falcon 9.

Cieľom je, aby sa modul po odpálení Falconu 9, ktorý vypne svoje motory, odpojil od rakety a v tej chvíli prídu na rad motory SuperDraco, ktoré oddelia Crew Dragon od zvyšku stroja do bezpečnej vzdialenosti.

To by sa malo udiať približne po 1 minúte a 30 sekundách od štartu. Raketa bude v tej chvíli dosahovať rýchlosť približne Mach 1.8 vo výške 19 km na zemou od štartovacieho komplexu a dosiahne maximálnu výšku 40 km predtým, než spadne do Atlantického oceánu.

SpaceX

Nenechaj si ujsť
SpaceX úmyselne zničil nádrž pre vesmírnu loď. Test Starship konečne dopadol úspešne

Po páde sa bude nachádzať zhruba 35 km od pobrežia. Modul po odpojení od rakety otočia malé trysky a vypustia sa najprv 2 padáky a následne ďalšie 4 hlavné padáky, ktorého ho spomalia pred dopadom do oceánu, kde bude „posádka“ čakať na záchranu.

Na samotných padákoch vykonala spoločnosť až 80 testov. Crew Dragon bude pod 10 minútach od štartu vzdialený približne 32 km severovýchodne od Mysu Canaveral. SpaceX pri teste nevyužije ľudskú posádku, ale figuríny s množstvom senzorov, aby tím mohol počas letu monitorovať všetky dôležité údaje a čo sa dialo v module, informuje TechCrunch.

SpaceX zničí Falcon 9

Samotná raketa Falcon 9 bola pred týmto testom využitá pri letoch už 3-krát a dnes pôjde o jej štvrtý a zároveň posledný let, počas ktorého dôjde vplyvom veľkého zaťaženia k jej rozpadu nad oceánom, informuje NASA. Tím spoločnosti SpaceX bude následne pripravený, aby zozbieral všetky časti rakety.

Pokiaľ všetko dobre dopadne, ďalším krokom spoločnosti bude pripraviť na let v kapsule Crew Dragon posádku, ktorú budú tvoriť astronauti z NASA, Bob Behnken a Doug Hurley. Ak test dopadne úspešne, NASA udelí SpaceX povolenie na lety k Medzinárodnej vesmírnej stanici s ľudskou posádkou. Prví astronauti by sa na stanici mali zdržať zhruba 2 týždne.

NASA

Zatiaľ však nie je presne známy termín takejto misie, keďže SpaceX má ešte pred sebou veľa práce. Modul Crew Dragon, ktorý vynesie prvú 2-člennú posádku na ISS, môže byť na Myse Canaveral už vo februári, no v ďalších mesiacoch zrejme budú prebiehať potrebné testy pred zahájením letu. Celý priebeh tejto skúšky bude vysielaný naživo na YouTube kanáli SpaceX.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom