Novembrové zlyhanie počas tlakového testu nádrže pre Starship sa SpaceX pokúsil napraviť novou skúškou, ktorú absolvovala ďalšia nádrž, no tentokrát s niekoľkými úpravami. Miesto nekontrolovaného výbuchu, ako tomu bolo pri teste na jeseň minulého roka, došlo k deformácii a zmršteniu kupoly nádrže, ktorú dokázali v tejto vesmírnej spoločnosti vyrobiť len za pár týždňov.

Tento tlakový test dokazuje vylepšenia vo výrobe a montáži nádrže pre Starship. Hoci bol podľa Muska úspešný, stále má SpaceX čo zlepšovať, informuje Teslarati. Elon Musk v závere minulého roka zverejnil na Twitteri niekoľko príspevkov, ktoré potvrdzovali práce na nových kupolách nádrží pre vesmírnu loď Starship.

Hoci boli tieto časti ešte pred pár týždňami zvárané, nedávno mal SpaceX dokončenú jednu z nádrží, ktorú mohol podrobiť ďalšiemu tlakovému testu. Podľa videí na spomínanej sociálnej sieti mala spoločnosť pracovať koncom minulého roka celkovo hneď na 3 kupolách.

Nový prototyp úspešne prešiel testom. SpaceX však plánuje ešte prísnejšie skúšky

SpaceX by sa mal teraz sústrediť na vývoj prototypu SN01, ktorý je premenovaným označením Mk3. Zatiaľ nie je známe, čo firma plánuje s verziou Mk2 na Myse Canaveral, informuje TechCrunch. Pripomeňme len, že prototyp, ktorý explodoval v novembri 2019, niesol označenie Mk1.

Miesto opráv sa tak pracovníci a inžinieri vrhli do vývoja novej verzie a prvá nádrž pre túto vesmírnu loď potvrdila zlepšenia vo výrobnom procese. Ten prekvapivo trval iba zopár týždňov.

Počas včerajšieho testovania síce došlo k poškodeniu a deformácii kupoly, no išlo o poškodenie, ktoré SpaceX očakával v mieste zvarov spájajúcich kupolu so stenami nádrže. Tá vydržala počas skúšky maximálny tlak 7,1 barov, čo je o 1,1 barov viac ako je minimálny tlak pre testovacie lety na orbite.

Musk tento test označil za úspech, no spoločnosť bude požadovať ešte lepšie výsledky. Podľa jeho vyjadrení na Twitteri, kde zhrnul aj včerajší test, musí Starship zvládnuť 140 % prevádzkového tlaku predtým, ako vyletí do vesmíru s ľudskou posádkou.

Nenechaj si ujsť
Elon Musk chce vypustiť Hviezdnu loď už o pár mesiacov. Potvrdil zásadný progres a práce na ďalších verziách

V poslednom teste si nová verzia nádrže viedla lepšie ako predchádzajúci prototyp v novembri minulého roka, ktorý sa poškodil pri tlaku zhruba 3-5 barov. S novým cieľom sa však chce SpaceX uistiť, že nádrž s kupolou tejto vesmírnej lode vydrží tlak až 8,5 barov a bude mať bezpečnostnú rezervu 40 % oproti normálnemu prevádzkovému tlaku. Pokiaľ sa spoločnosti podaria ďalšie testy so stanovenými požiadavkami, bude Starship o krok bližšie k testovaciemu letu.

Elon Musk však prezradil, že každá nová verzia SN (Serial Number) so sebou prinesie určité zmeny a vylepšenia. Starship V1.0 tak môže podľa jeho tweetu dostať až 20 dizajnových prototypov (SN1-SN20).

Pokiaľ spoločnosti trvalo vyrobiť a otestovať novú kupolu len v priebehu niekoľkých týždňov, tak o pár ďalších sa môžeme dočkať nového prototypu tejto nádrže, ktorá by mala obstáť v testoch ešte lepšie ako tá posledná.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom