Spoločnosť SpaceX dnes plánuje odštartovať ďalšiu raketu Falcon 9 vrámci misií, ktorými vynáša na obežnú dráhu satelity Starlink. Tentokrát budú na palube samé. SpaceX však má dnes na programe aj ďalšiu misiu SAOCOM 1B, ktorá odštartuje neskôr. O dnešných letoch informuje SpaceX na svojom webe.

Posledná várka satelitov Starlink vyletela na orbitu 18. augusta, kedy boli spolu s 58 satelitmi spoločnosti na palube aj 3 malé satelity SkySat. Dnešný deň je však pre SpaceX poriadne nabitý. Podľa nedávnych informácií sa dnes mali uskutočniť 3 lety, no zdá sa, že nie všetko pôjde podľa plánu. Ranný „hop“ test prototypu Starship SN6 sa v čase písania článku stále neuskutočnil.

Poobede však nasledujú dva štarty Falconu 9. Pri druhom z nich má byť vynesený satelit SAOCOM 1B, druhý zo série satelitov SAOCOM 1, ktoré slúžia na vytváranie satelitných snímok. Ešte skôr však vyletia Starlinky. Štart rakety so satelitmi spoločnosti SpaceX je naplánovaný na 16:15 nášho času.

Aktualizácia 14:10

Spoločnosť SpaceX na Twitteri informovala, že dnešný štart rakety Falcon 9 so satelitmi Starlink odložila. Dôvodom je nevyhovujúce počasie, ktoré prekazilo už predletovú kontrolu. Misia sa tak odkladá a najbližší možný let sa má konať 1. septembra (utorok) o 15:29 nášho času.

SpaceX však ešte musí počkať aj na potvrdenie, aby let mohla začiatkom budúceho mesiaca uskutočniť. Druhá misia so satelitom SAOCOM 1B je však stále na rozvrhu. Falcon 9 by mal s týmto satelitom odštartovať v skorých ranných hodinách 31. augusta o 1:18 nášho času. Všetko však bude taktiež závisieť od počasia. Aktuálne je šanca pre štart rakety len 40 %.

SpaceX čaká jubilejný 100. let. Konšteláciu Starlinkov rozšíri o ďalších 60 satelitov

Raketa Falcon 9 pri misii vyštartuje zo štartovacieho komplexu 39A na Myse Canaveral a ponesie 60 satelitov Starlink. Spoločnosť pri tomto štarte využije druhýkrát prvý stupeň Falconu 9, ktorý predtým letel aj pri júnovej misii, kedy vyniesol na orbitu GPS III Space Vehicle 3. Bližšie informácie o tomto štarte nájdeš v samostatnom článku.

Dnešný štart so satelitmi predstavuje už 12. let Starlinkov a zároveň 14. štart od začiatku tohto roka. Nedávny let Falconu 9 bol jubilejný z hľadiska počtu misií, keďže sa jednalo o 100. misiu, pri ktorej SpaceX navyše pokoril aj viacero ďalších rekordov. Ďalšie detaily z tohto letu nájdeš v tomto článku.

Let rakety Falcon 9 dnes však predstavuje 100. let vrámci letov s Falconom 9, Falconom Heavy a Falconom 1, informuje NASASpaceFlight. Jubilejný štart tak reprezentuje ďalší významný míľnik, ktorý spoločnosť dosiahla pri svojich letoch. Falcon 1 bol pritom pôvodnou verziou, od ktorej sa neskôr inžinieri spoločnosti inšpirovali aj pri vývoji aktuálne využívaného Falconu 9.

Ten dnes teda čakajú dva významné lety. Po odštartovaní prvého letu dnes poobede má potom prvý stupeň opäť pristáť na dronovej lodi Of Course I Still Love You. Vypustenie samotných satelitov Starlink má nastať už približne 14 minút po štarte rakety a každý z nich bude znova vybavený aj špeciálnou slnečnou clonou, ktorá má eliminovať odrážanie slnečných lúčov od povrchu.

Štart beta testovania internetu spoločnosti sa blíži

Krátko po 3 minútach od štartu sa oddelia aj obe polovice aerodynmického krytu, ktoré majú zachytiť lode Mr. Tree a Ms. Chief. Nová várka 60 satelitov tak rozšíri doterajšiu konšteláciu a celkovo bude mať SpaceX na orbite už 715 Starlinkov. K spusteniu verejného beta testu internetového pripojenia pre Severnú Ameriku a Kanadu pritom potrebuje 800 satelitov.

Štart tohto beta testovania sa teda pomaly blíži a prví beta testeri sa už stihli podeliť o rýchlosť tohto pripojenia. Momentálne dokáže internet zo Starlinkov zabezpečiť pripojenie do rýchlosti rádovo v desiatkach Mbps pri latencii do 100 ms. Detailné výsledky nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom