Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Prezidentka spoločnosti SpaceX tvrdí, že vesmírna agentúra chce so svojou pripravovanou raketou Starship pristáť na Mesiaci už do troch rokov. Ich plány však nekončia len pri tom, spoločnosť chce tiež pripraviť zdroje pre ľudí, ktorí tam majú pristáť do roku 2024, informuje Techcrunch

Raketa Starship na Mesiaci už o pár rokov

Počas rozhovorov s komerčnými vesmírnymi agentúrami na tohtoročnom Medzinárodnom astronomickom kongrese odhalila prezidentka spoločnosti SpaceX, Gwynne Shotwell, zaujímavé plány nadchádzajúcich misií pre ich pripravovanú raketu Starship. Tá má postupne nahradiť terajšie modely Falcon 9 a Falcon Heavy, a vďaka vyššej kapacite je schopná pristátia nie len na Mesiaci, ale eventuálne aj na Marse. S raketou majú plány pristáť na Mesiaci už do roku 2022, ale neskôr plánujú pomocou nákladných letov pripraviť priestor aj pre ľudí, ktorých by tam mala raketa dopraviť do roku 2024, píše Futurism.

„Chceme, aby bola Starship schopná dostať sa na obežnú dráhu už za rok, a určite plánujeme s ňou pristáť na Mesiaci do roku 2022. Našim cieľom je tam umiestniť dostupné zdroje pre ľudí, ktorí ak pôjde všetko podľa plánov nakoniec na Mesiaci pristanú do roku 2024.“, uviedla Shotwell. Pochopiteľne ide o veľmi ambiciózny harmonogram, na ktorý sme však pri SpaceX už zvyknutí. CEO spoločnosti, Elon Musk, si tiež vybudoval v podobných plánoch slušnú reputáciu, ktorou však podľa Shotwell zároveň motivuje svojich zamestnancov, aby pracovali efektívnejšie, a búrali limity toho, čo je reálne možné. „Úprimne povedané, milujem, keď ľudia hovoria, že to nedokážeme, pretože to motivuje mojich fantastických 6 500 zamestnancov, aby do toho zapojili ešte viac úsilia.“, dodala.

Zobraziť celú galériu (1)
Raketa Starhopper pri skúšobnom štarte v júli tohto roka / Zdroj: Youtube / SpaceX

Po úspešnej skúške demonštračnej rakety Starhopper, pozostávajúcej iba zo základne a jedného z motorov Raptor, ktorý SpaceX použije aj na rakete Starship, sa spoločnosť posunula na stavbu skúšobných prototypov Starship Mk1 a Mk2, pričom prvý spomenutý sa Musk nedávno rozhodol aj odhaliť. Pred letom samotnej rakety nás ešte pochopiteľne čaká množstvo testov, ale vesmírna agentúra už uzavrela kontrakt so spoločnosťami Intuitive Machines a ispace, oboma spolupracujúcimi s NASA, na dodávku nákladu pred ich pristátím programu Artemis na Mesiaci v roku 2024. Tieto misie však zatiaľ špecifikujú využitie rakety Falcon 9, ktorú má podľa dostupných informácií nahradiť práve Starship.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú