Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Španielsky startup prišiel s nápadom, ako ľuďom ponúknuť lacnejší let do vesmíru. V porovnaní s riešením od SpaceX a Blue Origin je letenka od firmy Zero 2 Infinity omnoho lacnejšia. Firma plánuje pre let využiť miesto rakiet balón naplnený héliom, ktorý vynesie kapsulu s turistami do stratosféry, informuje Daily Mail.

Vesmírny turizmus je stále len hudbou budúcnosti, no v tomto smere dokázali výrazne napredovať viaceré súkromné spoločnosti. Okrem SpaceX je to práve aj Blue Origin Jeffa Bezosa, ktorý chce milionárom ponúknuť možnosť pozrieť sa do vesmíru a na Zem z veľkej perspektívy. V tejto oblasti sa angažuje aj firma Vigrin Atlantic.

Letenky pre takéto vesmírne lety sú však nesmierne drahé. Miestenka pre let s Virgin Galactic ale stojí až 250 000 dolárov a 10-dňový výlet so SpaceX a Axiom Space stojí až 55 miliónov dolárov (1,1 milióna sú náklady pre cestujúcich, zvyšnú sumu tvoria náklady na let).

Blue Origin chce zákazníkom ponúknuť let do vesmíru za 200 000 dolárov. Jednotlivé vesmírne lety sa však od seba líšia nielen svojim trvaním, ale aj spôsobom, akým firmy ľudí do vesmíru dopravia. Vo väčšine prípadov chcú využiť rakety.

Vesmírny turizmus je pridrahý, s lacnejším riešením prichádza španielsky startup

Inak to ale poňala španielska spoločnosť Zero 2 Infinity, ktorá bola založená ešte pred 12 rokmi. Tá si pre svojich zákazníkov pripravuje let do výšky 40 km nad zemou (oblasť stratosféry), kde ich v špeciálnej kapsule vynesie balón plnený héliom.

Samotný let by mal začínať v Andalúzii. Vesmírni turisti budú potom do stratosféry stúpať počas 3 hodín a ďalšie 2 hodiny strávia letom v 40 km výške. Následný zostup späť na zem by mal trvať jednu hodinu, počas ktorej sa od héliového balóna kapsula odpojí a pristane s vlastným padákom.

Hoci sa tak v tomto prípade zákazníci statupu nedostanú priamo do vesmíru (vesmír začína za exosférou), budú môcť s balónom vystúpiť na hranicu, z ktorej uvidia samotný vesmír a aj zaoblenie zemegule. Cena za takýto výlet do stratosféry bude „len“ zhruba 132 000 dolárov.

Je však nutné podotknúť, že v prípade letu so SpaceX a Axiom Space sa prví turisti dostanú skutočne do vesmíru. Blue Origin a Virgin Atlantic plánujú tzv. suborbitálne lety a taktiež využijú odlišný spôsob letu. Zatiaľ čo Blue Origin využije vlastnú raketu New Shepard, Virgin Atlantic poletí s loďou SpaceShipTwo, ktorú budú riadiť dvaja piloti.

Zakladateľ spoločnosti Zero 2 Infinity však vidí výhody v lete s héliovým balónom: Okrem nižšej ceny je to aj tichý let, pri ktorom nebudú cestujúci vystavení hluku motorov a počas letu nebudú produkované žiadne emisie. Podľa neho sa týmto spôsobom tiež eliminuje riziko explózie.

Zákazníkom na palube kapsuly potom plánuje spoločnosť poskytnúť aj primeraný komfort a počas letu im bude servírovať napríklad ich obľúbené jedlo. Ešte pred samotným štartom absolvujú 2-dňový bezpečnostný tréning.

Španielsky startup už vo svojich plánoch značne pokročil. Prvý testovací balón vyslal na let ešte v roku 2012 a s ním poslal na palube aj humanoidného robota, informuje Science Times. V roku 2017 firma tiež experimentovala aj s balónom Bloostar a raketovým pohonom, informoval Phys. Ako sa zdá, od tohto pohonu upustila.

Lety balónom plánujú aj ďalší

S podobným konceptom pre let balónom ale prišla aj firma Space Perspective, ktorá ešte vlani oznámila, že vyvíja Spaceship Neptune, veľký balón, ktorý vynesie turistov rovnako do stratosféry. Na palube kapsuly s veľkými oknami bude môcť byť 9 ľudí a minibar.

Tento startup si stanovil aj veľmi odvážny cieľ, balónom chce vyniesť do stratosféry až 10 000 ľudí, pričom prvé testovacie lety by mohli začať už tento rok. Letenky by potom chcel začať predávať v roku 2024 a za jeden let si vypýta ešte menej ako konkurenčný Zero 2 Infinity, konkrétne 125 000 dolárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú