Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Po desaťročiach letov do vesmíru a vesmírneho výskumu má ľudstvo za sebou množstvo vesmírnych programov, z ktorých prakticky každý priniesol obrovský pokrok a míľniky, ktoré sa stali súčasťou histórie a zapíšu sa do dejepisných učebníc. Len máloktoré sa však zapísali do povedomia ľudí na celom svete tak, ako sovietsky program Vostok súperiaci s programom Mercury Spojených štátov, spomína SPACE.

V ťažkých a uponáhľaných začiatkoch vesmírnych pretekov boli všetky lety do vesmíru rizikom a to obzvlášť v prípade, keď sa nachádzali na palube ľudia. O špičkových pilotov nechcela prísť ani jedna z krajín, avšak kvôli experimentálnej technike a nedostatku poznatkov nebolo možné ich návrat na Zem zaručiť.

Technika, ktorú svet potreboval

Sovietsky program Vostok odštartoval v roku 1960 s cieľom konkurovať programu Mercury, v rámci ktorého sa pokúšali Spojené štáty o vyslanie prvého človeka do vesmíru. Kozmickú loď Vostok vyvinuli inžinieri zo špionážneho satelitu Zenit, ktorý mal takisto guľatý tvar. Týchto špionážnych satelitov vyniesol do kozmu Sovietsky zväz niekoľko, pričom ich misie trvali len pár dní.

Astronautix

Na vynášanie tejto kozmickej lodi do vesmíru bola zase použitá raketa Vostok-K, ktorá bola upravenou verziou rakety a zároveň medzikontinentálnej balistickej strely R-7 Semjorka, píše Astronautix. Vostok-K, označovaný tiež ako 8K72K, skončil svoju prevádzku s pomerne slušnými číslami na svojom konte a to vďaka spoľahlivosti, ktorá bola v tej dobe často otázna.

Než sa Sovietsky zväz odhodlal k vyslaniu svojich kozmonautov do vesmíru, potreboval poriadne otestovať používanú techniku. Začali preto experimenty, z ktorých mnohé nepôsobili práve povzbudzujúco a jasne dokazovali, že ľudský let do vesmíru nebude len prechádzkou ružovým parkom. Čas bol však neúprosný.

Desivé začiatky
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú