Ako prvým sa do vesmíru dostal 12. apríla 1961 Jurij Gagarin na sovietskej rakete Vostok-K, ktorá ho dostala na necelé dve hodiny na nízku obežnú dráhu Zeme. Podľa pôvodných plánov a termínov však mohlo byť všetko úplne inak a prvým človekom vo vesmíre sa mal stať Američan Alan Shepard, spomína NASA.

Vesmírne programy sa ale ešte vždy nachádzali vo svojom počiatku a držať sa stanovených termínov sa častokrát ukázalo ako prakticky nemožné.

Čo zabránilo Spojeným štátom získať kľúčový míľnik ako prvým a prečo letel Shepard do vesmíru až viac ako o rok neskôr, než pôvodne plánovali?

Ťažké začiatky

Program Mercury sa stal vôbec prvým programom ľudských letov do vesmíru v USA, pričom započal v roku 1958 a poskytol priestor pre prvý štart už 9. septembra 1959. Raketa Atlas SM-65D vtedy v rámci misie Big Joe 1 vyniesla na suborbitálnu trajektóriu nefunkčný prototypu kozmickej lode Mercury.

Tím Mercury výsledky potešili, avšak z technického hľadiska šlo o katastrofu. Prídavné raketové motory sa neoddelili od zvyšku rakety, čo spôsobilo nižšiu rýchlosť a palubný počítač nespustil vypnutie druhého stupňa 270 sekúnd po štarte. K tomu došlo až 293 sekúnd po štarte kvôli vyčerpaniu kvapalného kyslíka.

NASA

Keďže ostali všetky ventily otvorené, po odpojení kapsuly Mercury do nej narazil druhý stupeň kvôli zvyšnému ťahu. Nedostatočné rýchlosť a výška navyše nedovolila počítaču spustiť systém pre ovládanie polohy, takže museli technici manuálne opakovane reakčné dýzy, v dôsledku čoho sa minulo ich palivo.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú