Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom a inžinierom z Massachusettského inštitútu technológií (MIT) v USA sa podarilo vyvinúť extrémne tenké solárne články, ktoré sú porovnateľné s papierom a nevážia vďaka tomu takmer nič. Ako informuje NewAtlas, dokážu premeniť prakticky akýkoľvek povrch na zdroj energie a na zahodenie nie je ani ich efektivita.

Len 20 kg na streche

Podľa portálu PV-Tech dosahuje tento špičkový fotovoltický filmy hrúbku len 0,013 mm, vďaka čomu je extrémne ľahký. Kilogram tohto materiálu má zvládať dosahovať výkon 370 wattov, keď je prilepený k látke a samostatne až 730 W. Efektivita takýchto solárnych článkov je pochopiteľne nižšia, než pri klasických solárnych paneloch, avšak napriek tomu môže nájsť svoje využitie.

Spoluautor novej štúdie Mayuran Saravanapavanantham vysvetľuje, že pre dosiahnutie výkonu typickej massachusettskej strechy, teda asi 8 000 W, by táto technológia pridala na strechu len 20 kg. Nejedná sa pritom ani zďaleka o jedinú výhodu takýchto solárnych článkov a počas testov zistili, že je možné ich zrolovať až 500-krát, pričom si ešte vždy udržia 90 % svojho výkonu.

Tím zodpovedný za tento pokrok ale zároveň dodáva, že pracujú na vývoji obalu pre takéto tenké solárne články.

Pri ich vložení do ťažkého skla, ako býva zvykom, by došlo k minimalizovaní výhod prezentovaného pokroku, medzi ktoré patrí najmä nízka hmotnosť. Snažia sa preto vyvinúť ultra-ľahký obal, ktorý by hmotnosť filmu navýšil len minimálne.

Pomôžu pseudosatelitom

Jednou z možných oblastí využitia takýchto ľahučkých solárnych článkov sú pseudosatelity, teda extrémne ľahké bezpilotné lietadlá, ktoré dokážu lietať nesmierne dlho vďaka nízkej spotrebe elektrickej energie a solárnym článkom na krídlach, ktoré im neustále dodávajú energiu.

Špecifické využitie

Presné využitie takejto technológie zatiaľ jasné nie je a aj keď sú klasické fotovoltické panely ťažšie, čo komplikuje ich montáž, zatiaľ sú lacnejšie, overené a efektívnejšie. Pri novostavbách je navyše možné použiť solárnu strechu, teda strešnú krytinu s fotovoltickými vlastnosťami.

Massachusetts Institute of Technology/Youtube Screenshot

Extrémne ľahké vrstvy solárnych článkov ale bude možné, ak vedci uspejú vo vývoji ohybného a ľahkého obalu, použiť napríklad pre plachty na plachetniciach, krídelká dronov či dokonca stany – či už klasické alebo v oblastiach postihnutých katastrofou, s potrebou núdzovej produkcie elektrickej energie, píše MIT.

Fotovoltika síce nie je novou oblasťou, avšak vďaka intenzívnej expanzii tohto priemyslu sa jej dostáva ohromné množstvo pozornosti a teda aj financií na výskum.

Vďaka tomu sa neustále objavujú nové technológie s obrovským potenciálom, ako sú práve takéto tenučké solárne články. Aj keď prvotné výsledky príliš pôsobivo vyzerať nemusia, dodatočný vývoj z nich môže vytvoriť jeden z najdôležitejších objavov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú