Rýchlosť vývoja smartfónov napreduje ohromným tempom. Každý rok sme svedkami nových funkcií a inovácií, ktoré uľahčujú každodenné používanie. Vynovený dizajn, lepší výkon či čoraz kvalitnejší fotoaparát predstavujú hlavné oblasti, v ktorých výrobcovia vidia potenciál pre neustále zlepšovanie. Na druhej strane tu máme aj oblasti, ktorých napredovanie nie je v porovnaní s inými často dostatočné.

Reč je predovšetkým o odolnosti voči škrabancom. Cena smartfónov je stále vyššia, dizajn stále krajší a displej stále väčší. Predpokladá sa preto, že priamo úmerne s týmito špecifikáciami by sa mala zlepšovať aj odolnosť voči škrabancom na displeji. Opak je však pravdou a táto vlastnosť rok čo rok akosi zaostáva.

Novšie verzie Gorilla Glass menej odolné voči poškriabaniu?

Väčšina smartfónov je pokrytá práve týmto odolným sklom, ktoré je vyrobené spoločnosťou Corning. Sklo je špeciálne navrhnuté aby ochránilo smartfón pred pádmi a inými poškodeniami. Mnohokrát však dochádza k rôznym škrabancom, ktoré vznikajú len z každodenného používania. Či sa nám to len zdá, alebo sú novšie verzie Gorilla Glass naozaj menej odolné voči poškriabaniu, nemôžme povedať so stopercentnou istotou.

Ani čísla spoločnosti však nie sú veľmi ružové. Problém predstavuje aj to, že výrobcovia týchto skiel sa musia rozhodnúť medzi dvomi možnosťami. Buď budú vyrábať sklá, ktoré budú odolné voči pádom, alebo voči poškriabaniu. Corning sa rozhodla pre prvú možnosť, ktorá ochráni smartfón pred pádom. Napríklad Gorilla Glass zaručuje až 15 pádov z výšky jedného metra bez nejakých výrazných poškodení.

Samotný výrobný proces prebieha najmä prostredníctvom namáčania skla v chemickom soľnom kúpeli a zavádzaním tlakového napätia do vnútra skla. Hlavným spôsobom, akým posilňujú sklo, je temperovanie. Viacerí vedci sa zhodli na tom, že čím je sklo  odolnejšie voči pádom, tým je viac náchylné na škrabance. Spoločnosť Corning dokonca z výsledkov testov uznala, že odolnosť proti poškriabaniu Gorilla Glass sa od roku 2014 nezlepšila. V teste ešte nie je zahrnuté najnovšie Gorilla Glass 6, ktorého poškodenie však predstavovalo 0,39 % ako aj GG4 a GG5.

Je naozaj ťažké vyhovieť zákazníkom aj jednotlivým výrobcom smartfónov. Každý by chcel mať čo najtenšie a najodolnejšie sklo. Riešenie by mohlo prísť v podobe Gorilla Glass DX a DX+. To sa nachádza v inteligentných hodinkách od  Samsungu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom