Predaje smartfónov v posledných rokoch mierne stagnovali, no ani to nezabránilo čínskemu gigantovi, aby sa vyšvihol na popredné priečky medzi najväčších výrobcov. Hoci Huawei nedosiahol v minulom roku také predaje ako Samsung alebo Apple, tento rok môže svojim úspechom zmeniť smartfónový priemysel.

Tento čínsky výrobca smartfónov si dal odvážny cieľ ešte v roku 2016, keď riaditeľ spoločnosti, Richard Yu, prezradil, že sa firma chce stať najväčším producentom týchto zariadení na svete. Z časti sa jej tieto plány podarilo naplniť, no na úplný vrchol sa Huawei zatiaľ nedostal. V minulom roku sa mu podarilo vo vybraných kvartáloch predčiť Apple, no za svojim kórejským protivníkom stále zaostáva. Čísla však neklamú a momentálne hrajú v prospech tvrdení riaditeľa Huawei.

Vytúžený cieľ je takmer na dosah

Za posledný rok predal najviac smartfónov Samsung, ktorý celkovo vyrobil až 292,3 miliónov kusov svojich modelov, pričom hneď za ním sa s 208,8 miliónmi predaných kusov ocitol Apple. Trojicu najväčších výrobcov uzatvoril Huawei s 206 miliónmi smartfónov. Napriek tretiemu miestu si môže tento gigant uchmatnúť už tento rok omnoho prestížnejšiu pozíciu. Skvelé predajné čísla stavajú do popredia Samsung, no celkové predaje smartfónov tejto značky medziročne poklesli o 8 %. Apple zasa predal o 3,2 % menej kusov.

Zobraziť celú galériu (0)
Matúš Mitro/FonTech

Nenechaj si ujsť
Čínske smartfóny rastú raketovo. Čo robia ich výrobcovia lepšie ako Apple a Samsung?

Naopak, predaje modelov Huawei sa rapídne zvýšili až o 33 %, a to aj napriek nepríjemnostiam, ktorým firma vo svete čelí. Obviňovanie zo sledovania, špionáže a kradnutia patentov teda výrazne neovplyvnilo záujem zákazníkov. Spomedzi všetkých si však tieto smartfóny neužívajú na svojom trhu Američania. Operátori v Spojených štátoch totiž neuzatvorili s týmto výrobcom dohodu a proti nemu sa nakoniec postavil aj samotný Donald Trump. Ani to sa však nezabránilo spoločnosti rásť.

FonTech

Taiwanský výrobca procesorov, spoločnosť TSMC, dostala dokonca nariadenie zvýšiť svoju produkčnú kapacitu, čo môže predpovedať ešte väčšie vyhliadky do budúcnosti. Huawei totiž plánuje tento rok vyrobiť a predať až 250 miliónov smartfónov. O rok sa má toto číslo zdvihnúť o ďalších 50 miliónov kusov. Hoci vyzerá tento cieľ poriadne odvážne, s klesajúcim predajom Samsungov a iPhonov to môže byť práve Huawei, kto si čoskoro uchmatne prvé miesto medzi najväčšími výrobcami smartfónov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom