Smart máme už všetko – hodinky, váhy, dokonca aj chladničky. No najnovší prírastok do tejto rodiny ťa možno prekvapí. Kanadská spoločnosť Form predstavila svetovo prvé plavecké okuliare s rozšírenou realitou (AR), ktoré kombinujú športovú techniku s inováciami známymi z automobilov.

Ide o okuliare, ktoré ti počas plávania zobrazujú dáta priamo do zorného poľa, podobne ako to robia head-up displeje v moderných autách. Namiesto údajov o rýchlosti a navigácii ti však ukazujú tempo, vzdialenosť, čas, kadenciu, spálené kalórie a ďalšie metriky tvojho tréningu. A tak trochu aj navigujú – vo forme udržiavania plávania v priamke.

AR technológia pod vodou a šikovné funkcie

Model s jednoduchým názvom Form Smart Swim 2 Pro obsahuje integrovaný optický senzor tepovej frekvencie, duálny gyroskop s akcelerometrom a nový AR kompas SwimStraight, ktorý ti pomáha udržať smer pri plávaní v otvorených vodách.

AR smart okuliare na plavanie
Form

Okuliare navyše dokážeš spárovať s Apple Watch aj Garmin hodinkami, takže tréningové dáta sa synchronizujú naprieč zariadeniami. Všetky záznamy sa automaticky ukladajú do mobilnej aplikácie Form Swim App, kde si môžeš pozrieť štatistiky, rozbory plávania či dokonca tréningové odporúčania.

Na jedno nabitie zvládnu okuliare až 14 hodín používania. Výrobca navyše sľubuje, že ti 10 minút nabíjania stačí na 2 hodiny plávania – čo je praktické, ak si ich zabudneš nabiť pred tréningom. Ochranu zabezpečuje sklíčko z Gorilla Glass, vďaka čomu by mali odolať škrabancom aj nárazom.

Technológia nie je zadarmo

Cena okuliarov začína na 249 USD (zhruba 225 eur), no ak chceš využiť všetky funkcie vrátane GPS cez smartfón, podrobných analýz či personalizovaných tréningových plánov, musíš si predplatiť premium funkcionalitu. Mesačne ťa to vyjde na 10 eur.

Našťastie, základné metriky, ako je tempo, vzdialenosť alebo tep srdca, fungujú aj bez predplatného – takže si vieš pohodlne monitorovať tréning bez ďalších poplatkov.

Viac než len pretekársky nástroj

Form Smart Swim 2 síce cielia na profesionálnych športovcov a triatlonistov, ale dopriať si ich môže každý nadšenec technológií a športu. Pokojne aj na bežnú dovolenku v Chorvátsku, keď si chceš dať ranné kolečko medzi bójkami a chceš vedieť, aké tempo si držíš. Stratiť sa v jazere alebo v mori nie je síce bežné, ale človek nikdy nevie – a v takom prípade sa takáto technológia môže naozaj zísť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP