Xiaomi sa pripravuje na veľký debut vlajkovej lode v Európe, poznáme cenu. Apple sa zasa vrhá do virtuálnej reality, jeho riešenie však má byť nekresťansky drahé. Taký Huawei sa naopak sústredí na zlepšenie životnosti batérií. A čo nový prehliadač Edge? Ten dostane špecialitu, ktorá uľahčí vyhľadávanie.

SMART minútka je nový formát FonTech.sk, v ktorom prinášame rýchle zhrnutie kľúčových správ, ktoré sa nedostali do rýchlych správ alebo klasických článkov, no zaslúžia si tvoju pozornosť. V priebehu pár minút sa dozvieš zaujímavosti z aktuálneho diania v krátkom prehľade správ. 

V dnešnej Smart minútke sa dozvieš:

  • Koľko má stáť nové Xiaomi Mi 11 v Európe
  • Akú cenu si môže Apple vypýtať za svoj VR headset
  • Huawei pracuje na novom materiáli pre batérie
  • Prehliadať Edge sa stane ešte interaktívnejší
Xiaomi predstaví globálnu verziu Mi 11. Za akú cenu?

Po tom, ako čínske Xiaomi odhalilo unikátny koncept futuristického smartfónu, sa späť do reality prenesie pri predstavení vlajkovej lode, ktorá má omnoho reálnejšie kontúry. Nové Xiaomi Mi 11 totiž dorazí aj do Európy. Po vyše mesiaci sa tak tohto prémiového kúsku dočkáme aj u nás, no o koľko sa zvýši cena v porovnaní s domácim trhom?

Loading...

Loading…

Svoj debut si novinka odbije už 8. februára a následne bude na európskom trhu dostupná za cenu 799 € pri verzii s 8 GB RAM a 128 GB, respektíve 899 € pri variante s 8 GB RAM a dvojnásobným úložiskom, informuje Gizchina. Po necelom roku sa tak dočkáme nového nástupcu stávajúcej vlajkovej lode Xiaomi. Aká však bude presná cena na Slovensku ukáže až čas.

Apple pracuje na tisícovom VR headsete

To, že má kalifornský gigant pracovať na vlastnom zariadení pre virtuálnu realitu, sa šepká v kuloároch už nejaký ten čas. Keďže je firma na detaily veľmi skúpa, prehľad o tomto projekte poskytujú len z času na čas uniknuté informácie, ktoré ale nemusia byť vždy úplne pravdou. Pre fanúšikov ostáva dúfať, že to bude aj prípad ceny za headset pre  virtuálnu realitu.

Špekuluje sa, že si za toto VR zariadenie Apple o rok vypýta hriešnych 3000 dolárov, čo je len o chlp menej ako v prípade HoloLens od Microsoftu, informuje PhoneArena.

Podotknime, že dnešné bežné VR okuliare stoja rádovo „len“ stovky eur. Tie od Apple sa však majú odlišovať 8K rozlíšením na dvoch obrazovkách a tuctom kamier. Neskôr majú prísť na trh aj okuliare s rozšírenou realitou a LiDAR senzorom, ktoré budú určené pre mainstream. Ich cena by sa mala po predstavení o 2 roky pohybovať na úrovni 499 dolárov.

Huawei myslí na životnosť batérií

Čínsky Huawei pracuje na novom materiáli pre batérie, ktorý má predĺžiť ich životnosť. V tomto prípade chce spoločnosť využiť na predĺženie životnosti kompozitný materiál tvorený silikónom a uhlíkom, ktorý má využiť pri výrobe nového typu Li-ion batérií, informuje Gizchina.

Trik je v tom, že takýto kompozitný materiál má zmenšovať kontaktnú plochu medzi silikónom a elektrolytom, čím sa redukujú nežiadúce reakcie a predlžuje životnosť. Uhlík má zároveň poskytovať väčšiu štrukturálnu stabilitu a energetickú hustotu kompozitu. Presný prínos v efektivite a dopad na životnosť batérie ale patent Huawei neprezrádza.

Edge budeš ovládať aj hlasom

Prehliadač Edge príde s novou funkciou, ktorú bude možné využiť pri vyhľadávaní výrazov vo vlastnom vyhľadávači Microsoftu, informuje Windows Central. Použitie tejto možnosti má byť nanajvýš jednoduché. Stačí, aby používateľ aktivoval odpočúvanie a nadiktoval hľadaný výraz, ktorý Edge automaticky deteguje po zaznamenaní hlasu a následne odošle do vyhľadávača Bing.

Novinka zatiaľ nie je dostupná pre všetkých, testuje ju len úzka skupina používateľov v Canary verzii prehliadača. Oficiálna verzia aj s touto funkciou by však mala byť dostupná neskôr v tomto roku.

Bonus: Ruský Caviar predstavil návrh prvého vlastného smartfónu. S tlačidlami a WhatsAppom

Ruská spoločnosť Caviar sa preslávila najmä úpravou známych smartfónov od Samsungu či Apple, ktoré prerába do luxusných verzií vyzdobených zlatom, diamantami a vzácnymi materiálmi. Neraz stoja desiatky či stovky tisíc eur. Teraz sa však firma odhodlala ukázať vlastný smartfón, no rozhodne nejde o kúsok, ktorý by medzi inými prerazil výbavou. Dizajnom sa ponáša na známe modely Vertu.

Hoci ide len o koncept, samotný smartfón pripomína skôr obyčajný „hlúpy“ mobil s tlačidlami, funguje však s Androidom. Nie je známe, či má Caviar Origin vôbec dotykový displej. Jeho hlavným lákadlom sú však opäť luxusné materiály.

Tlačidlá sú pokryté zlatom a z tohto vzácneho kovu by mal byť vyrobený aj rám finálnej verzie. Prekvapivo bude mať telefón predinštalovaný WhatsApp. Cena? Základ by mal byť dostupný od 1000 dolárov, no nebolo by prekvapením, ak by sa vyšplhala do ešte väčších výšin.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP