Jeden z najdôležitejších vesmírnych programov na Zemi sa dostal do vážnych problémov, ktoré sa nedávno len znásobili v momente, keď sa Rusko rozhodlo oklieštiť jeho rozpočet. Roskosmos však plánuje ohromné množstvo finančne a zdrojovo nákladnej techniky, ktorú bude musieť zaplatiť – chce navyše pristáť na Mesiaci spolu s Čínou, ktorá tento projekt určite nebude chcieť platiť sama. Prídeme o množstvo sľubovanej techniky alebo ju Rusko vyvinie aj s minimálnymi financiami?

Najväčší problém – čo bez stanice?

Čo presne Putin drastickým oklieštením rozpočtu ruského vesmírneho programu sleduje? Na túto otázku nedokáže s istotou odpovedať nik. Očakáva lepšie výsledky. Možno chce zastaviť korupciu, ktorá ruský vesmírny priemysel ovládla a podľa mnohých ruských zdrojov sa na nej podieľa aj riaditeľ Roskosmu, Dmitrij Rogozin. A možno len potrebuje presunúť peniaze do zbrojenia.

Tak či onak, tento krok predstavuje obrovský problém pre Roskosmos a čakajú ho veľmi ťažké časy. Rusko sa totiž chystá opustiť projekt Medzinárodnej vesmírnej stanice a nie je vôbec jasné, z akých peňazí postavia vlastnú.

Thomas Pesquet/Flickr/NASA/ESA

Krajina podpísala dohodu s Čínou, vďaka ktorej spolu vybudujú na povrchu Mesiaca výskumnú stanicu, píše portál Space News. Tá však nedokáže nahradiť laboratórium na nízkej obežnej dráhe Zeme, keďže dopravenie materiálu a astronautov na Mesiac je niekoľkonásobne nákladnejšie a zložitejšie.

Spolupráca s Čínou
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú