Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Klimatická kríza zasiahla celý svet. To o čom sa len dlho hovorilo, potvrdili niekoľko rokov po sebe aj najdôležitejšie varovania, respektíve správy o stave klímy, na ktorých sa podieľajú stovky vedcov z celého sveta.

Čísla hovoria jasne

Je nespochybniteľné, že minulý rok sa niesol v znamení extrémnych teplôt, sucha, požiarov a nárastu hladiny svetového oceánu. Kritický stav klímy, extrémy počasia a neustále narastanie teplôt sa však netýkajú len zvyšku sveta, ale aj Európy. Dôkazom je aj Slovensko, kde rok od roka môžeme sledovať čoraz väčšie výkyvy počasia, či fakt, že Európa je najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom sveta.

Svetová organizácia meteorológie (WMO) a Európska služba monitorovania zmeny klímy programu Copernicus (C3S) v spoločnej správe zdôrazňujú, že vplyvy klimatickej zmeny v Európe sú stále viac zreteľné. V období od roku 1991 do 2021 sa priemerné teploty v Európe zvýšili o 0,5 stupňa Celzia počas každého desaťročia. Tento nepretržitý trend teplomerov naznačuje, že teploty budú aj naďalej stúpať.

Dôsledky tohto zvyšovania teplôt sa prejavia na spoločnosti, hospodárstve a ekosystémoch. Očakáva sa, že budeme mať čoraz viac mimoriadne horúcich období, ktoré budú mať negatívny vplyv na ľudské zdravie a komfort.

Horúčavy môžu spôsobiť aj zvýšené riziko lesných požiarov, čo bude mať vplyv na biodiverzitu a ekosystémy. Okrem toho, dôsledky klimatickej zmeny zahŕňajú aj zvýšené riziko záplav a extrémnych poveternostných javov, ktoré ohrozujú infraštruktúru a hospodársku stabilitu.

Analýza dát z minulého roka tiež ukázala, že priemerná teplota v Európe bola o 2,3 stupňa Celzia vyššia ako priemer z referenčného obdobia pred priemyselnou revolúciou (1850 – 1900). Toto zvýšenie teploty je výrazne vyššie ako celosvetový priemer, ktorý sa od roku 1850 zvýšil o približne 1,2 stupňa Celzia. Od roku 1991 do roku 2021 sme v Európe zaznamenali nárast teploty o 1,5 stupňa Celzia. Tieto údaje naznačujú alarmujúcu situáciu v Európe.

Ako zasiahne klimatická kríza Slovensko?
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú